Advertisement

UE - pszenica staniała, rośnie konkurencja z rejonu Morza Czarnego

24 sierpnia 2016
UE  - pszenica staniała,  rośnie konkurencja z rejonu Morza Czarnego

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na wrzesień po zeszłotygodniowym wzroście zredukowała wartość o 2,5% do 163,5 Euro/t (przez 2 tyg. spadek o 1,7%). Ceny pszenicy po ostatniej redukcji prognoz produkcji w Unii o 9 mln ton do 147,5 mln ton (wobec 160 mln ton rok wcześniej) próbowały uchwycić kierunek zmian.

Na rynek pszenicy wpływa sytuacja we Francji (dotychczas największy producent i eksporter pszenicy w UE), gdzie zbiory są zakończone w 97%, ale plony są najniższe od 30 lat. Francja spodziewa się nawet importu pszenicy, bowiem oczekiwany w przyszłym tygodniu jej nietypowy transport z Bułgarii jak również z Rumunii. Wzmaga się podaż z Europy Wschodniej, bowiem ostatnie wieści z Ukrainy mówią o zbiorach 63 mln ton zbóż (w tym około 25,5 mln ton pszenicy) tj. 3 mln ton więcej niż przed rokiem. Na rynku rzeczywistym w UE (Francja i Niemcy pszenica również staniała.

Notowania pszenicy w Chicago przez tydzień wrześniowych kontraktów wzrosły o 2,6% do 156,9 USD/t za sprawą wzmożonych zakupów na skutek oczekiwanego wzrostu konkurencyjności amerykańskiej pszenicy pod wpływem ostatnich redukcji jej zbiorów w  Unii. Jednak czynniki fundamentalne po ostatnim raporcie USDA uległy wzmocnieniu, bowiem prognozy globalnych zbiorów i podaży pszenicy zostały zwiększone. Oznaczałoby to, że silna presja na ceny może być kontynuowana, o ile bez zakłóceń postępować będzie materializacja prognoz zbiorów na południowej półkuli.

Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na listopad przez tydzień nieznacznie staniała o 0,4% do 166,3 Euro/t (przed 2 tygodniami 164,5 Euro/t) pod wpływem spadkowej tendencji na europejskim rynku zbóż. Ostatni raport USDA nieznacznie zmniejszył prognozy zbiorów kukurydzy w UE do 62,1 mln ton wobec 59,1 mln ton rok wcześniej.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę