Advertisement

UE – rzepak drożeje, soja umiarkowanie stabilna

20 października 2016
UE – rzepak drożeje, soja umiarkowanie stabilna

Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak w ciągu tygodnia umocnił wartość o 2,4% do 386,3 Euro/t wobec 376,8 Euro/t (+2,5%) przed dwoma tygodniami (wzrost wartości o 9,5 Euro/t). W ostatnim tygodniu rzepak był pod dominującym wpływem wzrostowych nastrojów dla Canoli w Kanadzie. Listopadowe notowania przebiły się na poziom powyżej notowanych od początków sierpnia br. oscylujących pomiędzy 370-375 Euro/t.

Wieści z Wielkiej Brytanii mówią o tegorocznych zbiorach na poziomie 30,4% niższych niż przed rokiem, które obniżyły się do 1,77 mln ton. We Francji źródła rządowe donoszą o korekcie zbiorów rzepaku do poziomu 4,64 mln ton (-12,5%) wobec 4,66 mln ton miesiąc wcześniej, natomiast ODA szacuje w tym kraju 8% spadek areału zasiewów pod przyszłoroczne zbiory do 1,36 mln ha. Oceny  zbiorów rzepaku w Unii w br. znajdują się pomiędzy 19,9-20,2 mln ton wobec 22,3 mln ton rok wcześniej. Na rynku rzeczywistym zdrożała większość surowców oleistych i olejów (poza kilkoma wyjątkami), ale śruty staniały w odpowiedzi na wzrost podaży soi, który potwierdził ostatni raport USDA.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na listopad br. umocniła wartość o 2,6% do 480,1 CAD/t czyli poziomu najwyższego od 3 miesięcy na fali wzmożonych zakupów wywołanych mokrą i śnieżną pogodą, co może zagrozić tegorocznym zbiorom.

Na giełdzie towarowej w Chicago listopadowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia obniżył wartość o 0,2% do 351,4 USD/t pod wpływem danych ostatniego raportu USDA, w którym wzrosły prognozy zbiorów soi w USA oraz na świecie. Zmiana cen nie była duża, co oznacza umiarkowaną stabilizację. Listopadowe kontrakty wspierał fakt opóźnień w zbiorach soi w USA, której zebrano 44% czyli poniżej średniej z ostatnich 5 lat (47%). Rekordowe globalne zbiory soi potwierdził środowy raport USDA, co w połączeniu z wielkimi zbiorami w USA dalej skutecznie tłumi jej ceny.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Polska od miesięcy nie przedstawiła planów dot. środków ochrony w związku ASF, d...

W dniu 21 kwietnia 2017 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Wiceprezesa Rady Ministrów...

Prezydent USA Donald Trump podpisał we wtorek rozporządzenie wykonawcze dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę