Advertisement

UE – rzepak mocny po Nowym Roku

10 stycznia 2017
UE – rzepak mocny po Nowym Roku

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na luty’2017 roku w ciągu ostatniego tygodnia umocnił wartość o 2,3% do 418 Euro/t wobec 410 Euro/t (+1,8%) przed dwoma tygodniami (wzrost wartości o 7,5 Euro/t). Czwartkowe notowania były zbliżone wobec rekordowej ceny kontraktu lutowego sprzed 3 tygodni tj. z 15 grudnia 2016 roku (419,8 Euro/t).

Okres około Bożego Narodzenia cechował spowolniony handel, co odbiło się na notowaniach. Ożywienia po tym okresie wynika ze wzrostu aktywności uczestników rynku oraz napiętego bilansu rzepaku w UE w bieżącym sezonie 2016/17 na skutek zeszłorocznych zbiorów, które były na poziomie około 20 mln ton (-10%). W bieżącym sezonie zapotrzebowanie na importowany rzepaku w Unii jest na rekordowym poziomie około 4 mln ton, z czego najwięcej ma pochodzić z Australii (około 2 mln ton) oraz Kanady i Ukrainy (po około 0,9 mln ton). Po grudniowym porozumieniu OPEC ograniczającym globalne wydobycie ropy jej ceny zwyżkowały powyżej 50 USD/baryłkę (5 stycznia–56,9 USD/baryłkę), co wpływa wspierająco na ceny olejów roślinnych (oraz surowce oleiste) ze względu na poprawę opłacalności produkcji biodiesla. Na rynku rzeczywistym przez tydzień podrożał rzepak, ale soję i oleje roślinne cechowały różne kierunki zmian.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na styczeń’2017 tylko nieznacznie umocniła wartość o 0,3% do 497,7 CAD/t (przed 2 tyg. 505,7 CAD/t) wspierana ograniczoną sprzedażą przez farmerów, ale „ciągnięta” w dół na skutek umocnienia kursu dolara kanadyjskiego, co pogarsza opłacalność sprowadzania Canoli z Kanady przez zamorskich importerów. Należy jednak zauważyć, że notowania Canoli spadły istotnie poniżej tych sprzed 3 tygodni (15 grudnia 518,6 CAD/t) przede wszystkim za sprawą poprawy perspektyw zborów soi w Ameryce Płd. wraz z osłabieniem jej cen w USA.

Na giełdzie towarowej w Chicago styczniowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia był stabilny i znalazł się w czwartek 5 stycznia br. na poziomie 368,7 USD/t (przez 2 tyg. wzrost o 0,9%). Przez 3 minione tygodnie (od 15 grudnia 2016 r.) styczniowy kontrakt potaniał jednak o 9,4 USD/t za przyczyną poprawy perspektyw zbiorów soi w Ameryce Południowej oraz niepewności wobec chińskiego popytu na soję. Zatem na rynku soi ostatnio dominują silne czynniki fundamentalne tj. wielka globalna produkcja soi (w tym w USA) w bieżącym sezonie, a nowy impuls do zmian może ewentualnie dać kolejny, styczniowy (12 I br.) raport USDA.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę