UE – rzepak oraz pszenica drożeją na giełdach

17 sierpnia 2016
UE  – rzepak oraz pszenica drożeją na giełdach

Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak przez tydzień umocnił wartość o 1,5% do 369,8 Euro/t wobec 361,3 Euro/t (+2,4%) przed dwoma tygodniami (wzrost wartości o 8,5 Euro/t). Zbiory rzepaku w Unii mogą znaleźć się na poziomie poniżej wcześniejszych oczekiwań tj. 20,7 do 20,9 mln ton, czyli poniżej zeszłorocznego poziomu 22,3 mln ton.

Zatem pogorszenie perspektyw dla bilansu rzepaku w UE (w tym perspektywy konieczności większego importu) wspierało jego wartość. Dodatkowo wzrostowe nastroje wzmacniały notowania soi w Chicago oraz Canoli w Kanadzie. Deszcze we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Polsce ostatnich tygodniach przyczyniły się do zakłóceń oraz pogorszenia perspektyw zbiorów w UE. Sytuacja na rynku terminowym odbiła się na rynku rzeczywistym, gdzie podrożały surowce oleiste oraz oleje (śruty cechowały różnokierunkowe zmiany). Tymczasem w Wielkiej Brytanii rzepak podrożał najmocniej, za sprawą dalszego obniżania wartości funta brytyjskiego, co poprawia jego konkurencyjność w eksporcie.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na listopad br. w ostatnim tygodniu podrożała o 3,4% do 462,3 CAD/t na skutek umocnienia wartości soi, wilgotnej aury na kanadyjskich polach rzepaku oraz wzrostu cen oleju sojowego.

Na giełdzie towarowej w Chicago sierpniowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia zdrożał o 3,2% do 375,6 USD/t wspierany popytem eksportowym (w tym z Chin). W czwartek uczestnicy rynku zajmowali pozycje przed dzisiejszym miesięcznym raportem USDA, który oceni zmiany w prognozach zbiorów soi na świecie i USA. W ostatnim czasie popyt na soję amerykańską generowany był wpływem ograniczonej podaży z Ameryki Południowej. Eksport soi z tego rejonu świata powinien się zmniejszyć w okresie lipiec/grudzień o około 7 mln ton wobec analogicznego okresu poprzedniego roku.

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na wrzesień przez tydzień podrożała o 0,9% do 167,8 Euro/t. Rynek pszenicy w Unii był pod wpływem obaw o postępy zbiorów oraz jakość ziarna za sprawą permanentnych deszczy (zwłaszcza we Francji oraz Niemczech). Firma analityczna Strategie Grains okroiła w czwartek prognozy zbiorów pszenicy miękkiej w UE o 7,7 mln ton do 137,9 mln ton pod wpływem pogorszenia perspektyw plonów we Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. W sezonie 2016/17 wpłynie to na okrojenie eksportu pszenicy z Unii o 26% do 24,7 mln ton (mniej o 4,3 mln ton wobec poprzedniego miesiąca). We Francji plony pszenicy miękkiej mają być nawet 30% niższe niż przed rokiem i spaść do 5,57 t/ha (najmniej od 1986 roku). W Chicago najbliższy kontrakt na pszenicę zdrożał o 3,2% pod wpływem znakomitych wyników eksportu, które znalazły się na poziomie powyżej oczekiwań handlowców. Perspektywy globalnych zbiorów pszenicy w bieżącym sezonie są nadal znakomite, a ewentualne korekty może przynieść niedawny raport USDA.

Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na listopad przez tydzień umocniła się z 164,5 Euro/t do 167 Euro/t (przed 2 tygodniami 166,8 Euro/t) pod wpływem wzrostowych nastrojów na rynku pszenicy wynikających ze pogorszenia perspektyw zbiorów.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Komisja Europejska za mało zrobiła, by ograniczyć marnowanie żywności w Unii Eur...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa porozumiała się Microsoftem, d...

Podsekretarz Stanu Rafał Romanowski wizytował 17 stycznia br. nowo przejętą szko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę