Advertisement

Ukraina: potwierdzają się dobre zbiory zbóż

21 października 2016
Ukraina:  potwierdzają się dobre zbiory zbóż

Ukraina zebrała dotychczas 47 mln ton ziarna zbóż z powierzchni 11,4 mln ha, tj. z około 80% areału–poinformowało Ministerstwo Rolnictwa kraju. Dla porównania w analogicznym okresie zeszłego roku zebrano 47,2 mln ton.

Średnie plony wzrosły z 3,81 t/ha w zeszłym roku do 4,09 t/ha w bieżącym. Jak szacuje ministerstwo, rolnicy zebrali dotychczas 7,8 mln ton kukurydzy z 1,4 mln ha, co stanowi 33% całej powierzchni upraw tego gatunku. Średnie plony kukurydzy są wyższe niż rok wcześniej–5,5 t/ha (wobec 5,01 t/ha w 2015 r.).

Całkowicie zakończono natomiast zbiory pszenicy i jęczmienia. Ministerstwo szacuje wysokość tegorocznych zbiorów zbóż ogółem na 63 mln ton w porównaniu do 60 mln ton w 2015 roku.

Po epizodzie suszy i spowodowanych przez niego opóźnieniach w zasiewach zbóż na Ukrainie, nastąpił powrót opadów deszczu. Szacowana powierzchnia upraw pszenicy jest w takiej samej wysokości co rok wcześniej, tj. 6,2 mln ha. Dotychczas pszenicą ozimą obsiano 65% planowanego areału.
Większość obszarów, gdzie nie zdążono jeszcze wykonać zasiewów zlokalizowana jest w południowej części kraju. Rejony te są więc tym samym mniej narażone na wystąpienie porannych przymrozków, zapowiadanych w najbliższych dniach na północy kraju.

Według UkrAgroConsult, tegoroczne zbiory pszenicy na Ukrainie wyniosły 25,8 mln ton przy średnich plonach wynoszących 4,16 t/ha. W sezonie handlowym 2016/17 eksport pszenicy jest prognozowany na 15,6 mln ton. Zapasy początkowe pszenicy są oceniane na 1,8 mln ton, a końcowe na ok. 2 mln ton.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Do 20 czerwca 2017 r. przyjmowane są zgłoszenia do nowego składu Komisji do spra...

W miniony weekend do Szepietowa przybyły tłumy zwiedzających. Zielona Gala to pr...

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę