aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UKRAINA: rośnie eksport mąki, jaj i miodu

26 października 2023
UKRAINA: rośnie eksport mąki, jaj i miodu

Za trzy kwartały 2023 roku eksport produktów rolno-spożywczych Ukrainy wyniósł 16,1 mld dolarów, czyli tylko o 1% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku - podało ukrainskie Stowarzyszenie Eksporterów Rolnych.

Przychody z eksportu mięsa i podrobów wyniosły 674 mln dolarów, o 5% mniej niż za dziewięć miesięcy ubiegłego roku. Główny dochód w tej grupie pochodzi z mięsa drobiowego – 607 mln dolarów. (-8%) w ilości 324 tys. ton, czyli o 8% więcej niż w 2022 roku. Odnotowujemy także wzrost wartości eksportu mrożonej wołowiny w analizowanym okresie – do 63 mln dolarów. (+32%). W segmencie gotowych wyrobów mięsnych wzrost odnotowano w segmencie kiełbas – 3 mln dolarów. (+ 66%), a także na gotowe i konserwowe produkty mięsne – ponad 19 mln dolarów. (+17%).

W okresie styczeń-wrzesień br. sprzedaż za granicę przetworów mlecznych ukraińskiej produkcji spadła o 24% w ujęciu pieniężnym i wyniosła 139 mln dolarów, a dominującą pozycję eksportową stanowi tutaj mleko w proszku i skondensowane – 55 mln dolarów. (- 26%), masło i pasty mleczne – około 34 mln dolarów. (- 41%), sery - 28 mln dolarów. (+ 9%). Pozytywną dynamikę notuje eksport naszych lodów – wzrost przychodów do prawie 29 mln dolarów. (+64%) i wolumeny ilościowe do 9 tys. ton (+42%).

Sprzedaż eksportowa jaj przekroczyła już wskaźniki na cały rok 2022 pod względem ilościowym i wartościowym – ok. 40 tys. ton o wartości 50 mln dolarów. – przy jednoczesnym zachowaniu potencjału bardziej wymiernego wzrostu. Jednak cena eksportowa dla ukraińskich firm nadal spada – 1270 USD/t lub 33 020 USD/26-tonowy kontener.

Choć wolumen eksportu miodu w ujęciu naturalnym wzrósł o 6% do 37 tys. ton, to przychody z tego produktu pszczelego spadły w porównaniu z rokiem ubiegłym – o około 87 mln dolarów. (-16%). Powodem tej sytuacji jest dalszy spadek cen ukraińskiego miodu na rynkach zagranicznych, która od początku roku kształtuje się średnio na poziomie 2319 dolarów/tonę.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2023 roku łączne dochody z eksportu owoców i przetworów jagodowych spadły o 30% – do 167 mln dolarów. Największymi pod względem wartości sprzedaży produktami ogrodniczymi są mrożone owoce (98 mln dolarów), orzechy włoskie (37 mln dolarów), jagody (17 mln dolarów) i zboża (10 mln dolarów) . W ujęciu naturalnym eksport mrożonych owoców praktycznie się nie zmienił (64 tys. ton), wzrósł o 6% orzechów włoskich (ok. 15 tys. ton) i 20% wzrost jagód (prawie 5 tys. ton), natomiast zmniejszył się eksport jabłek i gruszek (27 tys. ton, — 23%).

W tym roku dynamicznie rośnie eksport mąki pszennej – 117 tys. ton (+267%) o wartości 35 mln dolarów. (+225%). Poprawie uległa także sytuacja z produktami makaronowymi , których ponad 15 tys. ton (+22%) sprzedano za granicę za kwotę ok. 35 mln dolarów. (+ 25 %).  

Zdaniem Ukraińskiego Stowarzyszenie Eksportu Rolnictwa, tempo wzrostu eksportu rolno-spożywczego obecnie spada, zauważa , gdyż jeszcze w połowie tego roku przekroczyło ubiegłoroczne o 17%. Pojawiły się oznaki zakończenia funkcjonowania „korytarza zbożowego”, wprowadzenia zakazów dostaw zbóż i roślin oleistych z Ukrainy do niektórych krajów europejskich, a także skomplikowania procedur tranzytowego transportu towarów.

Pomimo tego produkty z wartością dodaną w dalszym ciągu stabilnie dostarczamy na rynki zagraniczne, zachowując strukturę produktową i przychody z naszego eksportu. Niewielki ogólny spadek eksportu mięsa rekompensowany jest wzrostem sprzedaży gotowych przetworów mięsnych oraz przetworów mlecznych – lodów. Znacząco wzrosły dostawy za granicę jaj i mąki pszennej. Makaroniki i różne wyroby cukiernicze ukraińskiej produkcji cieszą się w dalszym ciągu zwiększonym popytem wśród zagranicznych konsumentów. Ożywienie eksportu większości świeżych warzyw jest nieznaczne na tle wielokrotnego spadku według wyników z 2022 roku.

Do niesprzyjających trendów w Zjednoczych Emiratach Arabskich należy zmniejszenie dochodów z grupy owoców i jagód, co wiąże się ze spadkiem cen eksportowych jabłek, orzechów włoskich i owoców mrożonych. Tańsze w tym roku są także miody i jajka, co ogranicza efekt ilościowego wzrostu ich eksportu. Wraz z jednostronnym przedłużeniem istniejących zakazów we wrześniu, Polska dodatkowo je rozszerzyła kosztem ukraińskiej mąki i kasz, a Węgry – mąki, oleju, miodu, niektórych rodzajów mięsa itp. Stworzy to jeszcze więcej przeszkód dla ukraińskiego eksportu, który w dalszym ciągu jest poważnie ograniczany przez brak możliwości pełnego wykorzystania portów morskich i wcześniejsze zakazy nałożone przez kraje sąsiadujące, trwające od ponad sześciu miesięcy. W warunkach wysokiego ryzyka i ciągłej niepewności roku 2023 eksporterzy uktaińscy w dalszym ciągu koncentrują się na nowych rynkach zbytu i alternatywnych szlakach logistycznych, ale to nieuchronnie prowadzi do wzrostu kosztów stwierdza w swoim komunikacie Ukraińskie Stowarzyszenie Eksportu Rolnictwa

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę