Anwil_7.04.17

Ukraińska dominacja w europejskim imporcie produktów sektora jaj

8 września 2016
Ukraińska dominacja w europejskim imporcie produktów sektora jaj

Wśród krajów, z których Unia Europejska importuje produkty sektora jaj,  w tym roku uwagę zwraca Ukraina. Państwo to, od początku roku do końca lipca, pokrywało aż 51,3 proc. unijnego importu. Dla porównania, w zeszłym roku o tej porze import z Ukrainy stanowił tylko nieco ponad 19 procent całego unijnego importu, a w 2014 tylko 1 procent!

Ten dynamiczny wzrost importu z Ukrainy jest związany z kontyngentami bezcłowymi oraz z bardzo konkurencyjnymi cenami jaj z tego kraju. Druga  pod względem wielkości importu,  Argentyna, odpowiadała za  17,9 proc. (a jeszcze po pierwszym kwartale tego roku jej udział wynosił 22, 5 proc. importu). 

Więcej niż pięcioprocentowy udział we wspólnotowym imporcie miały także: Stany Zjednoczone, Albania oraz Indie. Bardzo silne oddziaływanie Ukrainy i jej zdolność do konkurowania ceną widać po tym jak bardzo spadł unijny import z krajów, które do tej pory były głównymi dostawcami produktów sektora jaj do Unii Europejskiej.

Porównując pierwsze siedem miesięcy tego roku do takiego samego okresu roku ubiegłego można zauważyć, że import z USA spadł o 67 proc., import z Indii o 85 proc., a import z Norwegii o 70 proc.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu


POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę