aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraińskie jaja zdobywają singapurski rynek detaliczny

10 grudnia 2019
Ukraińskie jaja zdobywają singapurski rynek detaliczny

Singapur  skupia się na polityce zwiększania krajowego bezpieczeństwa żywności. W tym celu podejmuje strategiczne działania zdywersyfikowania źródeł żywności otwierając swój rynek dla coraz szerszej grupy eksporterów. W grupie poszukiwanych towarów są drób i jaja.

Szansę eksportową natychmiast wykorzystała Ukraina. W szybkim tempie przebiegły starania o otwarcie singapurskiego rynku  - pod koniec 2018 roku  Ukraina uzyskała akredytację na wywóz drobiu, jaj i przetworów jajecznych na rynek azjatycki.

W 2019 roku ukraińskie jaja trafiły już na półki supermarketów w Singapurze. Od czerwca tego roku około 4,6 mln jaj  zaimportowano z Ukrainy, która należy aktualnie do dziesięciu największych dostawców tego surowca, obok: Australii, Danii, Japonii, Malezji, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Szwecji, Korei, Tajlandii i USA.

W okresie ośmiu  miesięcy 2019 roku 73 proc. podaży jaj w kraju zapewniała Malezja, z lokalnych ferm pochodziło 26 proc. a  pozostała część z innych kierunków.

Analitycy oceniają, że na korzyść Ukrainy działają dwa czynniki. Odległość Ukrainy zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo dostaw, gdyż Singapur obawia się uzależnienia tylko od  importerów z regionu Azji z powodu ciążącego ryzyka wystąpienia takich zjawisk jak: grypa ptaków, tajfun czy susza.

Po drugie, Ukraina pozostaje jednym z najtańszych źródeł jaj. Ocenia się, że niską cenę ukraińskich jaj wspiera fakt, że gigantyczne zasoby surowców paszowych na Ukrainie pozwalają znacznie redukować koszty  pasz.
Z punktu widzenia azjatyckich importerów, istotny jest też potencjał produkcyjny Ukrainy pozwalający na  zapewnienie dużych potrzeb. Jeśli chodzi o mięso drobiowe, Singapur w 64 proc. sprowadza drób mrożony, w 36 proc. mięso świeże.

Struktura największych dostawców mięsa drobiowego do Singapuru wraz z procentowym udziałem: Brazylia (46 proc.),  Malezja (37 proc.), USA (12 proc.), Argentyna (3 proc.), Dania (1 proc.).

Polska również podjęła starania o  możliwość sprzedaży mięsa drobiu na rynek azjatycki. W 2018 roku  zatwierdzono wzór certyfikatu zdrowia oraz wydano  pozwolenia eksportowe dla polskich producentów drobiu. Dla jaj i przetworów negocjacje jeszcze trwają.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Ciągnik siodłowy to samochód ciężarowy przeznaczony do transportu różnego rodzaj...

Producenci piwa mierzą się w ostatnich latach z ogromną liczbą wyzwań związanych...

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę