Advertisement

Ułatwienie rozpoczęcia działalności gospodarczej bez odrolnienia gruntów

6 kwietnia 2017
Ułatwienie rozpoczęcia działalności gospodarczej bez odrolnienia gruntów

O ułatwieniu rozpoczęcia działalności gospodarczej bez odrolnienia gruntów dyskutowali w środę posłowie podczas wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Projekt ustawy o używaniu siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej określa zasady używania siedlisk (budynki mieszkalne oraz grunty) w gospodarstwach rolnych w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z projektem rolnik w obrębie siedliska wchodzącego w skład prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego będzie mógł prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą.

W uzasadnieniu projektu położono nacisk na ułatwienie rozpoczęcia działalności gospodarczej bez odrolnienia. Zwrócono także uwagę na wysokość kosztów odrolnienia gruntów. Podkreślono też, że działalność pozarolnicza przynosi 2-3 razy większe dochody niż rolnicza.

"Zmodyfikowano definicję siedliska w celu jej uzgodnienia z terminologią występującą w aktach prawnych. Jako działalność powodującą utratę wartości gruntu uznano w szczególności poszukiwanie i wydobywanie kopalin" - uzasadnił poseł Jarosław Sachajko (Kukiz'15) prezentując projekt ustawy na wspólnym posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Podczas dyskusji posłowie kładli nacisk na zwiększenie kompetencji samorządów w sprawach dotyczących prowadzenia działalności pozarolniczej.

"Samorządowcy powiatowi popierają, zawsze popierali i sami zgłaszają inicjatywy zmierzające do zwiększenia potencjału rozwoju obszarów wiejskich, do polepszenia warunków życia na tych terenach i w tym kierunku ten projekt zmierza" - mówił na posiedzeniu komisji przedstawiciel Związku Powiatów Polskich Jarosław Komża. Wskazał też na potrzebę dokładniejszego określenia kompetencji starosty oraz kwestii finansowych i wnosił o poprawki w tym zakresie.

Innego zdania był przedstawiciel Związku Miast Polskich Dariusz Wójcik, który zwrócił uwagę na dostrzeżone uchybienia w definicjach oraz określeniu kwestii podatkowych i dostrzegł zagrożenie komplikacji w procesie administracyjnym.

"Proponowana regulacja nie jest zgodna z przepisami wskazującymi na obowiązek zagwarantowania jednostkom samorządu terytorialnego adekwatnych do przekazywanych im zadań dochodów" - mówił Wójcik.

Mazowiecki rolnik Aleksander Zaręba, który także brał udział w posiedzeniu komisji, wyraził pochlebną opinię na temat projektu ustawy. "Bardzo dobry projekt, mający perspektywę nie tylko rozwoju ekonomicznego" - mówił.

Obecny na posiedzeniu komisji minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel dostrzegł prawdopodobieństwo negatywnego stanowiska rządu względem projektu ustawy w obecnej formie. Wymienił m.in. potrzebę dokładniejszego określenia kwestii działalności pozarolniczej.

Powołano komisję, w której mają trwać dalsze prace nad projektem.

(PAP)


POWIĄZANE

Polska od miesięcy nie przedstawiła planów dot. środków ochrony w związku ASF, d...

W dniu 21 kwietnia 2017 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Wiceprezesa Rady Ministrów...

Prezydent USA Donald Trump podpisał we wtorek rozporządzenie wykonawcze dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę