aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Umowa połowowa UE - Wielka Brytania na rok 2024 zatwierdzona

11 grudnia 2023
Umowa połowowa UE - Wielka Brytania na rok 2024 zatwierdzona

Rada UE zatwierdziła porozumienie osiągnięte ze Zjednoczonym Królestwem, które zabezpiecza prawa do połowów unijnych rybaków na Atlantyku i Morzu Północnym. Terminowe zakończenie corocznych konsultacji na rok 2024 zapewni stabilność i pewność rybakom w UE i branży czytamy w  komunikacie prasowym Rady UE z 8 grudnia 2023.

 

- Nasza umowa ze Zjednoczonym Królestwem zapewnia naszym rybakom ważne uprawnienia do połowów i została zawarta dzięki dobrej woli obu stron podczas negocjacji. Zapewniliśmy, że nasze prawa do połowów na Atlantyku i Morzu Północnym będą w dalszym ciągu chronione w nadchodzącym roku i wywiązujemy się z naszych zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju-powiedział Luis Planas Puchades, hiszpański minister rolnictwa, rybołówstwa i żywności.


Porozumienie osiągnięte w ramach corocznych konsultacji między UE a Wielką Brytanią określa prawa do połowów na rok 2024 dla około 100 wspólnych stad ryb , w szczególności całkowite dopuszczalne połowy (TAC), czyli maksymalne ilości ryb z określonych stad, które można złowić, oraz każde odpowiednich praw połowowych danej strony.

Umowa ta stanowi część corocznego procesu ustalania uprawnień do połowów na wodach UE i wodach spoza UE na nadchodzący rok i została zatwierdzona w drodze procedury pisemnej.

Na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbędzie się w dniach 10 i 11 grudnia, dane dotyczące stad udostępniane Wielkiej Brytanii staną się częścią głównego rozporządzenia w sprawie uprawnień do połowów na Atlantyku i Morzu Północnym. Rozporządzenie to obejmuje również stada, którymi UE zarządza samodzielnie lub w drodze porozumień zawartych w regionalnych organizacjach ds. zarządzania rybołówstwem, oprócz stad udostępnianych Wielkiej Brytanii i innym stronom trzecim.

UE i Wielka Brytania oparły swoje porozumienie na najlepszych dostępnych opiniach naukowych dostarczonych przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES). Porozumienie osiągnięte przez obie strony jest również zgodne z celami wspólnej polityki rybołówstwa UE oraz umowy o handlu i współpracy zawartej z Wielką Brytanią.

W przypadku stad nieobjętych opinią ICES UE i Wielka Brytania zgodziły się współpracować w celu poprawy dostępności danych na potrzeby przyszłych opinii naukowych. W przypadku stad, dla których zalecono połowy zerowe, delegacje zgodziły się, że właściwe byłoby ustalenie konkretnych TAC dla przyłowów (gatunków złowionych w sposób niezamierzony podczas połowów innych określonych gatunków). Poziom tych TAC został ustalony tak, aby zapewnić, że śmiertelność połowowa nie wzrośnie i że stado będzie mogło zostać odbudowane. W przypadku niektórych stad ustalono niewielki TAC, aby umożliwić ciągłe monitorowanie stada.

Zgodnie z opinią naukową poniżej przedstawiono niektóre stada, w przypadku których UE i Zjednoczone Królestwo zgodziły się na zmniejszenie TAC na 2024 r. w porównaniu z 2023 r.:

plamiak w Morzu Irlandzkim (-14,5%) plamiak w Morzu Celtyckim (-30,6%)
witlinek w Morzu Celtyckim (-50%)
przyłowy gładzicy w kanale La Manche (-42%)

Poniżej znajduje się kilka przykładów stad, w przypadku których UE i Wielka Brytania zgodziły się zwiększyć TAC na 2024 r. w porównaniu z 2023 r.:

witlinek w zachodniej Szkocji (+20%)
smuklice w Morzu Północnym (+9,6%)

Geneza
Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE stada ryb zarządzane wspólnie przez UE i Wielką Brytanię uznaje się za zasoby wspólne na mocy prawa międzynarodowego. Umowa o handlu i współpracy między obiema stronami określa warunki, na jakich UE i Wielka Brytania określają swoje prawa do połowów na Atlantyku i Morzu Północnym.

Na mocy umowy o handlu i współpracy obie strony zgadzają się na coroczne konsultacje w celu ustalenia TAC i kwot na kolejny rok. Konsultacje prowadzone są przez Komisję i uwzględniają szereg czynników, w tym:

- zobowiązania międzynarodowe
- zapewnienie długoterminowej stabilności rybołówstwa, zgodnie ze wspólną polityką rybołówstwa UE
- najlepsze dostępne doradztwo naukowe; jeżeli nie jest to możliwe, stosuje się podejście zapobiegawcze
- potrzebę ochrony źródeł utrzymania rybaków

Porozumienie obejmuje system wydawania licencji dla statków rybackich, poprzez który zapewniany jest wzajemny dostęp do swoich wód.

Rada otrzymuje regularne aktualizacje na temat postępów negocjacji, a jej rolą jest:

- przedstawić Komisji wytyczne dotyczące stanowiska UE
- zatwierdzić ostateczne porozumienie w sprawie rocznych TAC i kwot przed formalnym zakończeniem konsultacji ze Zjednoczonym Królestwem
Następne kroki
Podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa , które odbędzie się w dniach 10 i 11 grudnia, ministrowie będą dążyć do osiągnięcia porozumienia politycznego w sprawie ogólnych uprawnień do połowów na Atlantyku i Morzu Północnym na rok 2024, a w niektórych przypadkach także na lata 2025 i 2026.

Dane dotyczące wspólnych akcji UE i Wielkiej Brytanii staną się częścią tego porozumienia politycznego.

Następnie tekst porozumienia politycznego zostanie sfinalizowany przez ekspertów prawnych i językowych Rady. Następnie rozporządzenie zostanie formalnie przyjęte przez Radę i opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

 


oprc, e-mk ppr.pl na podst źródło: consilium.europa.eu/


POWIĄZANE

Zapowiedź aukcji: w ramach postępowania upadłościowego spółki ogrodniczej Garten...

Z informacji Państwowej Służby Celnej wynika, że w 2023 roku Ukraina znacząco zw...

Jak poinformowała służba prasowa Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, na posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę