Advertisement

Unijna konsumpcja owoców i warzyw

27 października 2016
Unijna konsumpcja owoców i warzyw

Eurostat opublikował najnowsze dane dotyczące unijnego spożycia owoców i warzyw. Jak wynika z  najnowszych obserwacji za rok 2014 około 1/3 unijnej populacji (34,4%) w wieku 15 lat i więcej nie spożywa w ogóle zalecanej porcji owoców i warzyw dziennie, a około 15% z nich spożywa ją 5 razy dziennie.

Przypomnijmy, iż zalecana przez Światową Organizację Zdrowia ilość owoców i dzienna porcja warzyw i owoców to 400 gram. W przypadku badanej populacji w wieku 15 lat to powyżej pięciu porcji owoców i warzyw spożywało najwięcej bo około 33,1% w Wielkiej Brytanii, 25,9% w Danii, 25% w Holandii oraz 17,3% w Estonii.

W tej samej kategorii wiekowej od 1 do 4 porcji dziennie spożywano najwięcej w przypadku Belgii–około 71,2% badanej populacji oraz po 65% w Chorwacji, Włoszech i na Słowenii. Bark owoców i warzyw w codziennej diecie deklaruje najwięcej Rumunów–około 65% badanych oraz w Bułgarii.

W przypadku Polski, w codziennej diecie nie ma w ogóle owoców i warzyw aż 33,2% obywateli w wieku 15 lat i powyżej, około 56,8% spożywa je od 1 do 4 porcji dziennie, a 10,1% deklaruje pięciokrotne ich spożycie w ciągu dnia.

FAMMU/FAPA na podst.: EUCOFEL


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę