aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Unijny rynek gruszek

25 listopada 2016
Unijny rynek  gruszek

Kraje unijne są drugim co do wielkości po Chinach producentem gruszek na świecie. W sezonie 2016/2017 produkcja gruszek oszacowana została przez USDA 2,28 mln ton wobec 2,5 mln ton w poprzednim sezonie.

Unijnym liderem w produkcji tych owoców są w zasadzie trzy kraje Włochy, Belgia i Hiszpania, a tegosezonowe zbiory w tych trzech krajach stanowiły około ¾ całkowitej produkcji.

W omawianym sezonie zbiory we Włoszech to około 678,0 tys. ton, w Holandii–ponad 343,0 tys. ton, w Belgii–323,0 tys. ton oraz w Hiszpanii–niecałe 309,0 tys. ton. W sumie na terenie UE gruszki uprawiane są na powierzchni 113,0 tys. ha, a ponad 40% zbiorów stanowi odmiana Konferencja uprawiania głównie w Belgii i Holandii. Popularną odmianą jest ponadto Abate Fetel–głównie zbierany we Włoszech oraz portugalska Rocha.

W krajach unijnych konsumpcja gruszek uzależniona jest głównie od ich ceny, a owoc ten nie należy do najpopularniejszych–w czołówce plasują się jabłka, pomarańcze i banany. Średnie spożycie gruszek przypadające na 1 unijnego obywatela kształtuje się mniej więcej na poziomie 4 kg rocznie i od paru lat wykazuje tendencję spadkową.

Największym, unijnym konsumentem gruszek są Włosi ze średnią na poziomie nawet 9,4 kg/osobę, a najniższe spożycie ma miejsce na Węgrzech, Słowacji oraz w Polsce i na Litwie z wynikiem niecałych 2 kg.

W sumie w sezonie 2016/2017 USDA oszacowała całkowitą, unijną konsumpcję na niecałe 2,02 mln ton. W przypadku handlu zagranicznego gruszkami zdecydowanie największa wymiana handlowa ma miejsce pomiędzy krajami członkowskimi–w poprzednim sezonie około 900,0 tys. ton było wyeksportowanych pomiędzy tymi krajami, z państw pozaunijnych sprowadzono zaś około 230,0 tys. ton gruszek.

Największe ilości zaimportowano między innymi z RPA-ponad 95,0 tys. ton, Argentyny–63,4 tys. ton czy niecałe 48,0 tys. ton z Chile. W przypadku eksportu unijnych gruszek do państw trzecich w minionym sezonie była to ilość niecałych 310,0 tys. ton, a największymi odbiorcami okazały się być Białoruś z wynikiem 150,0 tys. ton, Brazylia–42,8 tys. ton i Norwegia–ponad 17,0 tys. ton. 

FAMMU/FAPA na podst.: USDA Attache Reports


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę