aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W Krakowie dobra woda prosto z kranu

26 lutego 2018
W Krakowie dobra woda prosto z kranu

"W Krakowie Dobra Woda prosto z kranu”, to kampania Urzędu Marszałkowskiego i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, promująca wodę z kranu – drugą w świecie pod względem czystości. Kampania ma podkreślić jej walory i obalić mity o szkodliwości picia wody kranowej.

Akcję promocyjną rozpoczęto w piątek - od zainstalowania w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie dwóch pitników wody kranowej. Jej celem jest rozwijanie świadomych postaw proekologicznych i oszczędnościowych.

"Mamy pełne zaufanie do Krakowskich Wodociągów, dzięki którym w ostatnim okresie zainstalowano takie pitniki w wielu krakowskich szkołach. Są one elementem zdrowego stylu życia - wszystkie kolorowe napoje gazowane posiadają dużą ilość cukru, a butelkowana woda mineralna, choć jest zdrowa – wiąże się z niemałymi kosztami. Dodatkowo - utylizacja plastikowych butelek w środowisku, to proces trwający do 400 lat. Tymczasem nasza woda z kranu jest zdrowa i bardzo tania, to groszowy wydatek" – podkreślił wicemarszałek województwa Małopolskiego, Wojciech Kozak.

"Woda w krakowskich kranach, a nie tylko w sieci dystrybucyjnej spełnia najwyższe światowe wymagania. Jest drugą na świecie pod względem czystości (pierwsze miejsce zajmuje Singapur), co potwierdziły badania Europejskiej Organizacji Współpracy na rzecz Benchmarkingu. Niezależnie od nich, woda w Krakowie przechodzi ciągłe testy i badania w laboratorium, które potwierdzają, że jest zdrowa, wolna od zanieczyszczeń i nadaje się bezpośrednio do spożycia" - powiedział PAP wicedyrektor d.s wody Miejskiego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA w Krakowie - Tadeusz Bochnia.

Kraków pobiera wodę pitną z czterech źródeł - na północy Krakowa z rzek: Dłubni, Rudawy i Sanki; a na południe od linii Wisły woda dostarczana jest z rzeki Raby – ze zbiornika wody pitnej w Dobczycach.

Krakowska woda jest nie tylko zdrowa i wolna od zanieczyszczeń, ale ponadto zawiera cenne minerały, jak: wapń, magnez i potas.

W myśl wymogów europejskich – za kilka lat wszystkie budynki użyteczności publicznej będą musiały mieć zainstalowane pitniki wody kranowej, jakie zainstalowano w piątek w budynku Urzędu Marszałkowskiego, przy ulicy Racławickiej w Krakowie.

"Jakość naszej wody spełnia wymagania dyrektywy unijnej (dyrektywa nr 98/83 - zmieniona w roku 2015 na dyrektywę nr 17/87). Minister zdrowia, dostosowując polskie prawo do przepisów unijnych, wydał pod koniec 2017 roku stosowne rozporządzenie, które obowiązuje od stycznia 2018 roku. My spełniamy z dużym naddatkiem i wyprzedzeniem wszystkie te regulacje, które są określone w rozporządzeniu ministra zdrowia" - podkreślił dyrektor Tadeusz Bochnia.

Do tej pory w kampanii "W Krakowie dobra woda prosto z kranu" brały udział tylko krakowskie szkoły. Wzorem Samorządu Województwa Małopolskiego, w akcję chcą się teraz również zaangażować - Urząd Miasta Krakowa i Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie.

 

Grzegorz Kościński, Bożena Dymkowska (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę