aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W Krakowie rozdano tysiąc budek lęgowych dla ptaków z okazji Walentynek

14 lutego 2018
W Krakowie rozdano tysiąc budek lęgowych dla ptaków z okazji Walentynek

Ponad tysiąc budek lęgowych dla małych ptaków rozdano w Krakowie z okazji Walentynek. Już po raz kolejny akcję zorganizowały krakowskie MPO i Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka. Po mieście jeździła w środę śmieciarka grająca miłosne przeboje.

W wyniku akcji w ciągu kilku lat w Krakowie rozdano już blisko 9 tys. budek lęgowych i karmników.

Rozdawanie budek rozpoczęło się w południe przed krakowskim magistratem. Chętni ustawiali się w kolejce i słuchali instrukcji, że budki należy wieszać od północnej strony. W święto św. Walentego po Krakowie jeździła śmieciarka grająca miłosne przeboje.

"Budka lęgowa to prawdziwy symbol Święta Zakochanych" – mówił dziennikarzom krakowski aktywista i "miotacz idei" Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka Waldemar Domański. "Już od trzech lat Asocjacja postuluje, aby przywrócić właściwy symbol Święta Miłości. Chcemy, aby znakiem Walentynek stała się budka lęgowa, w miejsce cynicznego i plastikowego balonika na druciku" – mówił Domański.

Jego zdaniem, Święto Zakochanych ma rodzime pochodzenie. "Kiedy na Rynku w Krakowie rosła jeszcze puszcza, Pani Krakowa nie wiedziała, kiedy przychodzi wiosna i poleciła Panu Krakowi postawić budkę lęgową; zawsze 14 lutego przylatywały ptaszki i rozlegał się miłosny śpiew, symbol wiosny" – wyjaśniał żartobliwie Domański.

"Czas powrócić do źródeł naszej rodzimej tradycji. W ostatnich latach z dużych miast zniknęły małe ptaszki, w tym wróble. Budując lub montując dla nich domki, zaprosimy je do miejskich parków i ogrodów. Mniej będzie much, komarów i innego robactwa, a więcej ptasich treli" – zachęcał do montowania budek.

Od kilku lat krakowskie MPO wspiera akcję ekologicznymi budkami lęgowymi, zbudowanymi z materiałów z odzysku. "Mamy doświadczonych pracowników, wiemy, jakie drewno nadaje się do wykorzystania, odkładamy je i przerabiamy w naszej zakładowej stolarni. Z czasem doszliśmy też do przekonania, że te budki powinny być pokryte nieprzemakalnym dachem, więc wykorzystujemy również inne materiały na pokrycie tych daszków" – powiedział prezes krakowskiego MPO Henryk Kultys.

Jak podkreślił, dzięki temu na przestrzeni kilku ostatnich lat zawisło w Krakowie blisko 8 tys. budek lęgowych, a po tegorocznej akcji będzie ich już prawie 9 tys.

Dotychczasowe efekty akcji budowy budek lęgowych z odpadów były prezentowane na początku lutego podczas ogólnopolskiej konferencji "Europejski model gospodarki odpadami w polskich przedsiębiorstwach sektora samorządowego" w Krakowie.

Prezes Henryk Kultys podkreślał wtedy, że nowoczesny model gospodarowania odpadami to taki, w którym mamy do czynienia z "obiegiem zamkniętym"; jednym z rozwiązań jest powtórne wykorzystywanie drewna, które stało się odpadem. "Z jednej strony w efektywny i racjonalny sposób tworzymy budki, a zarazem przyczyniamy się do eliminacji w mieście komarów i innych owadów. Oczywiście wymaga to nakładu pracy, ale przynosi konkretne efekty i ma także wartość edukacyjną" - mówił prezes Kultys.

 

Anna Pasek (PAP)


POWIĄZANE

Ciągnik siodłowy to samochód ciężarowy przeznaczony do transportu różnego rodzaj...

Producenci piwa mierzą się w ostatnich latach z ogromną liczbą wyzwań związanych...

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę