cts_ptak_10317

W sprawie nowych przepisów w zakresie przywracania potencjału produkcji rolnej

21 lipca 2016
W sprawie nowych przepisów w zakresie przywracania potencjału produkcji rolnej

W dniu 19 lipca 2016 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kwestii działania 126 "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych".

W 2014 r. w wielu polskich gminach, m. in. w mazowieckiej gminie Warka wystąpiły niekorzystne zjawiska atmosferyczne, które poczyniły wiele zniszczeń w gospodarstwach sadowniczych (w tym utratę środków trwałych). Zgodnie z Zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego powołana została Komisja która oszacowała szkody, a rolnicy otrzymali protokoły z oszacowanymi stratami w gospodarstwach. Wiele osób złożyło wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach działania 126 "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych", ale z powodu braku środków przeznaczonych na to działanie, nie zostały podpisane z rolnikami umowy umożliwiające skorzystanie z pomocy. Nie było także możliwości przesunięcia środków finansowych, ponieważ kończyła się perspektywa finansowa przeznaczona na lata 2007-2013.

W tej sytuacji Zarząd KRIR zwrócił się z prośbą, aby w nowych przepisach dotyczących przyznawania pomocy w ramach działania podobnego, jakim było działanie 126, umożliwić tym osobom, które wtedy nie otrzymały pomocy z powodu braku środków aplikowanie o środki na bazie sporządzonych w 2014 r. protokołów. Takie działanie pozwoliłby na wsparcie wielu rolników, którzy w 2014 r. ponieśli bardzo duże straty, nie otrzymując żadnej pomocy.

krir.pl


POWIĄZANE

Globalizacja zmienia polskie rolnictwo, jest ono coraz bardziej zależne od konku...

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jed...

W Monitorze Polskim z 15 marca 2017 r., poz. 261, opublikowano Obwieszczenie Pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę