aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W Szczecinie powiększono obszar zagrożony wścieklizną

19 września 2016
W Szczecinie powiększono obszar zagrożony wścieklizną
PAP / Marcin Bielecki

W lewobrzeżnej części Szczecina powiększono obszar zagrożony wścieklizną po tym, jak w mieście znaleziono drugiego nietoperza zakażonego wirusem wścieklizny. Specjalista apeluje, żeby zgłaszać przypadki nienaturalnie zachowujących się zwierząt służbom miejskim.

Na początku września obszarem zagrożonym wścieklizną ogłoszono m.in. osiedla: Pogodno, Zawadzkiego-Klonowica, Niebuszewo, Śródmieście-Północ, Śródmieście-Zachód i Centrum. Z powodu drugiego przypadku nietoperza zakażonego wścieklizną do tego rejonu miasta dołączono osiedla: Głębokie-Pilchowo, Osów, Warszawo i Żelechowo.

Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szczecinie Zbigniew Socha powiedział PAP w piątek, że nienaturalnie zachowującego się nietoperza znalazł mieszkaniec miasta na terenie ogródków działkowych Skarbówek. Mężczyzna zgłosił ten przypadek inspekcji weterynaryjnej. Nietoperz padł i po badaniach okazało się, że był zakażony wirusem wścieklizny – dodał Socha.

„Kiedy zobaczymy dziwnie i nienaturalnie zachowujące się zwierzęta powinniśmy przede wszystkim ich nie dotykać i nic z nimi nie robić” – przestrzegał Socha. „Należy także powiadomić o takich przypadkach dyżurnego technicznego miasta albo straż miejską” – dodał.

Pod koniec sierpnia znaleziono w Szczecinie nietoperza, który był zakażony wirusem wścieklizny. Po tym przypadku na początku września w mieście wyznaczono obszar zagrożony wścieklizną.

Ze względu na obostrzenia zawarte w rozporządzeniu, osoby, które chcą podróżować ze zwierzętami poza obszar zagrożony wścieklizną wyznaczony w rozporządzeniu - powinny zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Na obszarach zagrożonych zwierzęta domowe powinny być trzymane na uwięzi (psy) lub w zamknięciu (koty). Zakazane jest także organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę.

Rozporządzenie obowiązuje do odwołania.

Podobny przypadek miał w Szczecinie miejsce na początku 2015 r., kiedy znaleziono nietoperza z wścieklizną; wtedy także wyznaczono w mieście obszar zagrożony chorobą. Kilkanaście lat temu w okolicach szczecińskiej katedry również znaleziono nietoperza chorego na wściekliznę.

Obecny przypadek wścieklizny u zwierząt jest czwartym w regionie szczecińskim od 1994 roku.

(PAP)


POWIĄZANE

25.04.2024 r. odbędzie się protest ostrzegawczy. Zacznie się o godzinie 10.00 i ...

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w coraz większym stopniu przenosi się do cyf...

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę