aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Warmińsko-mazurskie/ Trzy kolejne ogniska ASF u trzody chlewnej

30 lipca 2018
Warmińsko-mazurskie/ Trzy kolejne ogniska ASF u trzody chlewnej

Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w woj. warmińsko-mazurskim. W gospodarstwach w gminach Srokowo i Sępopol, w których stwierdzono obecność tego wirusa, hodowano łącznie 1145 świń.

O kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń poinformowano po posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w piątek w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie, pod przewodnictwem wojewody Artura Chojeckiego. Po wykryciu tych przypadków choroby, liczba ognisk ASF u trzody chlewnej wzrosła w regionie do czterech.

Jak powiedział wojewódzki lekarz weterynarii Ludwik Bartoszewicz, wystąpienie trzech nowych ognisk potwierdziło laboratorium z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Dwa z nich dotyczą gospodarstwa w Wilczynach (gdzie hodowano 10 świń) i w Kosakowie (utrzymywano tam cztery świnie). Obie te miejscowości leżą w gminie Srokowo, w powiecie kętrzyńskim. Trzecie ognisko stwierdzono w Smolance w gm. Sępopol, w pow. bartoszyckim - hodowano tam 1131 sztuk trzody chlewnej.

Według Bartoszewicza wszystkie trzy gospodarstwa znajdowały się na obszarze ochronnym (tzw. strefie żółtej). Jak mówił, rozpoczęto już wdrażanie odpowiednich procedur związanych z likwidacją choroby.

W sytuacji wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie w tych hodowlach muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, mięso i pasza zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu - odkażone. W Wilczynach i Kosakowie już to zrobiono, a w Smolance takie działania zaplanowano na poniedziałek.

Służby weterynaryjne zapowiedziały, że w ciągu najbliższych dni przeprowadzona zostanie lustracja gospodarstw w promieniu 10 km od miejsc, w których wykryto nowe ogniska ASF. Badany będzie stan zdrowia trzody i warunki bioasekuracji. Zostaną wydane rozporządzenia wojewody warmińsko-mazurskiego, określające rygory postępowania na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym afrykańskim pomorem świń.

Wcześniej na Warmii i Mazurach odnotowano tylko jeden przypadek wykrycia ogniska ASF u trzody chlewnej - w gospodarstwie w miejscowości Posady w gminie Pieniężno, w powiecie braniewskim. W regionie stwierdzono też 169 przypadków tej choroby u dzików.

Według informacji na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, od początku występowania ASF w Polsce wykryto w sumie 172 jej ogniska u trzody chlewnej; w hodowlach prowadzonych w woj. podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami w produkcji i sprzedaży mięsa na obszarach je otaczających.

ASF jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze.

 

Marcin Boguszewski (PAP)


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę