Advertisement

Warsztaty poświęcone nieruchomościom rolnym

13 marca 2017
Warsztaty poświęcone nieruchomościom rolnym

W dniu 7 marca br. w Warszawie odbyło się podsumowanie warsztatów pt. „Przepisy prawne dotyczące prywatnego rynku nieruchomości rolnych w Polsce obowiązujące od 30 kwietnia 2016 r.". Ich organizatorem była Agencja Nieruchomości Rolnych.

W warsztatach wzięli udział przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Instytucji Rozwoju Obszarów Wiejskich (AEIAR) z Francji, Niemiec, Belgii i Litwy, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Agencji Nieruchomości Rolnych. Podczas warsztatów przedstawiciele ANR wygłosili prezentacje obejmujące zagadnienia dotyczące: nabywania nieruchomości rolnych w świetle ukur, wniosków i decyzji administracyjnych na nabycie nieruchomości rolnych, prawa pierwokupu nieruchomości rolnych przysługującego ANR oraz prawa pierwokupu i nabycia udziałów i akcji spółek handlowych przysługującego ANR. Przeprowadzone warsztaty były też okazją do zapoznania się z przepisami innych krajów w poruszanej tematyce.

W wyniku dyskusji uczestnicy warsztatów doszli do wspólnych konkluzji. Stwierdzili, że na poziomie Unii Europejskiej powinny być opracowane ogólne i ramowe zasady ochrony gruntów rolnych i obrotu nimi. Natomiast każdy kraj powinien móc decydować o uwarunkowaniach szczegółowych, które uwzględniałyby: specyfikę regionu, ukształtowania terenu, lokalną strukturę agrarną, uwarunkowania historyczne itp. Uznali też, że konieczna jest ochrona rynku pracy w rolnictwie oraz zapobieganie powstawaniu mechanizmów spekulacyjnego obrotu ziemią. Zdaniem uczestników warsztatów grunty rolne powinny być użytkowane przez osoby zajmujące się produkcją rolną i każde państwo powinno odpowiadać za bezpieczeństwo żywnościowe swojego kraju.

Warto nadmienić, że Europejskie Stowarzyszenie Instytucji Rozwoju Obszarów Wiejskich (AEIAR) zostało założone w 1966 roku i jest jednym z najstarszych stowarzyszeń europejskich, w skład którego wchodzą instytucje z następujących krajów: Niemiec, Francji, Belgii, Luksemburga, Włoch, Polski, Litwy, Chorwacji, Węgier i Hiszpanii.

Celem Stowarzyszenia jest wymiana doświadczeń w zakresie działań związanych z poprawą struktury gospodarstw rolnych, warunków pracy ludności rolniczej i ochrony środowiska. Agencja Nieruchomości Rolnych jest aktywnym członkiem AEIAR od 2003 roku i systematycznie uczestniczy w zgromadzeniach generalnych, wyjazdach studyjnych i spotkaniach grup roboczych, na których odbywają się prace nad rozwojem struktury agrarnej i zrównoważoną siecią obszarów wiejskich, a także nad propozycją rozwiązań legislacyjnych, dotyczących rynku ziemi rolnej, wspólnych dla krajów członkowskich. Członkostwo w AEIAR daje również możliwości wymiany informacji między poszczególnymi krajami europejskimi na temat bieżącej sytuacji na rynku ziemi rolnej i doświadczeń w zakresie zarządzania państwowymi gruntami rolnymi.

Biuro Rzecznika Prasowego ANR


POWIĄZANE

Na krajowym rynku nadal brakuje zboża, a ceny ziarna wzrosły. Wielu przetwórców ...

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podpisał w poniedziałek porozumienie ws. pr...

Biebrzański Park Narodowy chce wydzierżawić rolnikom prawie 600 hektarów łąk, by...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę