Advertisement

We wrześniu ceny masła w UE nadal rosły

10 października 2016
We wrześniu ceny masła w UE nadal rosły

Niespełna półroczna spadkowa tendencja cen masła w UE, została przerwana w maju 2016 r. Od tego momentu na rynku obserwowane są zwyżki.

Kontynuację wzrostowego trendu obserwowano także we wrześniu. W dniu 25 września 2016 roku średnia ważona cena masła w Unii Europejskiej wynosiła 3,91 EUR/kg i była o 14,4% wyższa niż przed miesiącem. We wrześniu unijne ceny masła znajdowały się już znacznie powyżej poziomu z analogicznego okresu 2015 roku, w dniu 25.09.2016 r. różnica ta wynosiła 35,1%.

W analizowanym okresie nieco niższe niż średnio w UE były ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem we Wspólnocie pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego (za Niemcami, Francją i Irlandią). W dniu 25 września 2016 roku jego ceny wzrosły do poziomu 3,69 EUR/kg, a więc były o 16,6% wyższe niż przed miesiącem (w ujęciu PLN odnotowano 16,4% zwyżkę w skali miesięcznej do 16,32 PLN/kg). Stawki te były już o 53,9% wyższe od ceny interwencyjnej i o 3,1% niższe od średniej ważonej dla całej UE. Tłuszcz mleczny z Polski jest zatem bardziej konkurencyjny niż jeszcze przed miesiącem, gdy był droższy o 0,6% niż przeciętnie w UE.

Na rynku głównego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny masła na koniec września utrzymywały się na poziomie znacznie wyższym niż w Polsce. Na rynku największego unijnego producenta ceny omawianego przetworu mlecznego w dniu 25 września 2016 r. osiągnęły poziom 4,35 EUR/kg, czyli były o 15,2% wyższe niż przed miesiącem.

W przypadku innego potentata–Holandii, zaobserwowano mniej dynamiczną zwyżkę w skali miesięcznej. Tu dnia 25 września 2016 r. średnia cena masła wynosiła 4,09 EUR/kg i była na pułapie o 8,5% wyższym niż przed miesiącem. W przypadku Niemiec, ceny masła w dziewiątym miesiącu 2016 r. były o niespełna 49% wyższe niż przed rokiem, w Holandii natomiast o ponad 41,5%.

Zwyżki cen masła w UE nastąpiły znacznie szybciej niż się spodziewano. Są one konsekwencją chłodnej, deszczowej wiosny w Europie i coraz niższych cen mleka, które zniechęcają do zwiększania produkcji. W efekcie czego produkcja mleka i przetworów mlecznych w UE spada, a ceny masła zwyżkują.
Dodatkowo rosnące ceny masła w UE napędzane są przez nasilający się popyt z krajów azjatyckich. Obecnie średnia cena tony masła z Unii jest już tylko na nieznacznie niższym poziomie niż w USA (u jednego z największych konkurentów Wspólnoty)-o 2,05%. Ma to związek m.in. z silnym kursem dolara w stosunku do euro.

Na znacznie niższym niż średnio w UE poziomie utrzymują się natomiast ceny masła eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), w przeliczeniu 3,51 EUR/kg. Na dzień 30 września 2016 r. w ramach publicznej interwencji nie składowano masła. Natomiast w ramach programu prywatnego magazynowania (PSA), w bieżącym roku do składów dostarczono już 143,59 tys. ton masła. Popularność tego programu rosła ze względu na to, że ceny rynkowe w wielu krajach UE w I kwartale 2016 r. spadły poniżej ceny interwencyjnej.

Obecnie w związku z rosnącymi cenami do składów dostarczane są niewielkie ilości masła. Instrument ten największym zainteresowaniem cieszy się w Holandii (61,39 tys. ton), Niemczech (24,87 tys. ton) i Francji (23,05 tys. ton). W Polsce do składów w ramach programu dostarczono dotychczas 4,33 tys. ton masła. W całym 2015 roku w ramach programu prywatnego magazynowania do składów dostarczono łącznie 141,37 tys. ton masła (w Polsce 0,55 tys. ton), czyli ponad sześcioipółkrotnie więcej niż w 2014 r.

Według najnowszych danych KE, pomimo obserwowanych od drugiego kwartału 2015 roku spadających cen masła, produkcja mlecznego tłuszczu w UE w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku była na poziomie o 8,7% wyższym od tego z analogicznego okresu 2015 roku.

W Polsce w okresie tym odnotowano ponad 15,5% wzrost do 122,8 tys.  ton. Jeszcze dynamiczniej rozwija się eksport masła poza UE. Tu po siedmiu miesiącach 2016 roku notowany jest aż 34% wzrost.

AB FAMMU/FAPA na podst. danych: MR, AMI ZMB, DairyCo


POWIĄZANE

Na krajowym rynku nadal brakuje zboża, a ceny ziarna wzrosły. Wielu przetwórców ...

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podpisał w poniedziałek porozumienie ws. pr...

Biebrzański Park Narodowy chce wydzierżawić rolnikom prawie 600 hektarów łąk, by...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę