aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Węgry: nawet połowę owoców mogły zniszczyć kwietniowe mrozy

4 maja 2016
Węgry: nawet połowę owoców mogły zniszczyć kwietniowe mrozy
PAP / Mirosław Trembecki

Minusowe temperatury zdziesiątkowały zawiązki owoców na Węgrzech. Być może przepadła nawet połowa plonów – ocenił w piątkowym wydaniu dziennika „Magyar Hirlap” wiceszef Rady Plonów oraz Międzybranżowej Organizacji Owoców i Warzyw (FruitVeB ) Gyoergy Csizmadia.

W ostatnich dniach na większości obszaru Węgier było minus 6-7 stopni C. W środę i czwartek rano takie temperatury zanotowano w środkowej i zachodniej części kraju. W zeszłym tygodniu natomiast temperatura spadła do minus 6 stopni we wschodniej części.

Csizmadia powiedział, że jeśli temperatura utrzymuje się poniżej minus 4 stopni nawet przez kilka godzin, to zniszczeniu może ulec 80-100 proc. owoców.

Zaznaczył, że pierwsze szacunki mówiły o stracie 30 proc. plonów, ale z coraz większej liczby miejscowości docierają od producentów informacje o zniszczeniach, toteż może się okazać, że straty sięgną 50 proc. plonów.

Csizmadia zaprzeczył, by producenci skarżyli się po to, by podnieść ceny. Według niego praktycznie nie sposób ochronić plonów w przypadku mrozów sięgających minus 6-7 stopni C. Jeśli temperatura spada do minus 5-6 stopni C, można umieścić między drzewami świece chroniące przed mrozem albo ogrzewać rośliny przy pomocy gazu, to jednak wymagałoby olbrzymich wydatków - 400-500 tys. forintów (5,7-7,1 tys. z) od hektara. Na Węgrzech technologię tę stosuje jeden-dwóch producentów moreli.

Według niego przymrozki mogą spowodować wzrost ceny owoców o 20-25 proc. Szacuje się, że truskawki mogą kosztować 1000-1200 ft za kg (14-17 zł), dorodne czereśnie 1000 ft, a wiśnie 300-350 ft (4,2-4,9 zł).

Jak podkreślił Csizmadia, w ciągu ostatnich 20 lat spożycie owoców na Węgrzech spadło prawie o połowę, a przy tym producent otrzymuje zaledwie jedną czwartą ceny, którą płaci nabywca.

Wiceminister rolnictwa Gyoergy Czervan powiedział w czwartek w telewizji M1, że rząd spróbuje wesprzeć producentów z funduszu kompensacyjnego, który w tym roku wynosi 24 mld ft (340 mln zł).

(PAP)


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę