aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wirus nie uznaje granic: Nie możemy być obojętni

13 lutego 2020
Wirus nie uznaje granic: Nie możemy być obojętni

Chiny znajdują się w epicentrum walki z epidemią. Ludzie łączą się w budowie wielkiego muru zdrowia i życia, rząd nie szczędzi wysiłków, by chronić międzynarodowe bezpieczeństwo zdrowia publicznego – powiedział Liu Guangyuan, ambasador Chin w Polsce.

Podczas konferencji prasowej ambasador przytoczył opinię wielu chińskich i zagranicznych ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych: epidemia koronawirusa w Chinach powinna osiągnąć szczyt od połowy do końca lutego. Będzie to równocześnie punkt zwrotny w walce z rozprzestrzenianiem się tego wirusa. – Z niecierpliwością czekamy na nadejście tego dnia –powiedział ambasador.

Zaraza w liczbach

W minioną niedzielę (9 lutego) z powodu zakażenia wirusem zmarła rekordowa liczba 97 pacjentów – najwięcej w ciągu jednego dnia od początku epidemii. Ogółem koronawirus z Wuhan zabił już co najmniej 910 osób. Jedyna ofiara poza granicami Chin zmarła na Filipinach.

W Chinach, głównie w prowincji Hubei ze stolicą w Wuhan, zarażonych zostało około 40260 osób, wyleczono prawie 3400. Poza Chinami potwierdzono 307 przypadków zarażenia wirusem, co stanowi mniej niż 1 procent wszystkich zachorowań. To pokazuje jaki ogromny ciężar działań spoczywa na Państwie Środka. Ich symbolem jest wybudowanie i oddanie do użytku w ciągu zaledwie 10 dni dwóch polowych szpitali.

Na szczęście od 4 lutego spada liczba nowych przypadków zachorowań. Ambasador wyraził nadzieję, że niedługo Chiny pokonają epidemię. Dodał też, że w tej chwili znajdujemy się w kluczowym punkcie rozwoju epidemii i konieczne jest prowadzenie zdecydowanej z nią walki. – Strona chińska będzie dokładać wysiłków, by zwalczyć epidemię. Mam nadzieję, że ten dzień w najbliższym czasie nadejdzie – dodał.

Mur zdrowia i życia

Liu Guangyuan zapewnił, że nowe przypadki zachorowań diagnozowane są w Chinach coraz szybciej. Najwięcej (73 proc.) pochodzi z prowincji Hubei i to ten region jest najbardziej dotknięty epidemią. Nieustannie płyną tam dostawy medykamentów i sprzętu ochronnego. Jak powiedział ambasador: – Chiny zmobilizowały do walki z epidemią miasta i wsie, wszyscy łącza się w budowie wielkiego muru zdrowia i życia.

Kosztowna walka

Na rozpoznanie genomu wirusa i przekazanie go światu Chiny potrzebowały niecałych dwóch tygodni od momentu wybuchu epidemii. Jednak nadal nie jest rozpoznane źródło zakażenia oraz sposobu zarażania. – Nadal nie znamy źródła zarażenia i sposobu, w jaki wirus przedostał się na człowieka. Jest bardzo prawdopodobne, że ten wirus pochodzi z rynku w Wuhan, gdzie sprzedaje się owoce morza – powiedział.

Dodał, że do tej pory na walkę z wirusem Chiny przeznaczyły 10 mld dolarów. Chiny podjęły zdecydowane i skoordynowane działania, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

– Wprowadziliśmy najbardziej restrykcyjne środki zapobiegawcze. Efektywna, zdyscyplinowana i racjonalna postawa Chin została przyjęta z uznaniem przez zagranicznych ekspertów medycznych – podkreślił ambasador.

W Polsce pod kontrolą

Obywatele chińscy, którzy przybyli do Polski, są zdrowi i nie rozprzestrzeniają wirusa.

– Zarejestrowaliśmy 20 chińskich obywateli, którzy ostatnio wrócili do Polski po wybuchu epidemii z Chin i nakazaliśmy im obserwację domową. Po dwutygodniowej obserwacji potwierdzili, że są zdrowi. Proszę się nie martwić o to, że rozprzestrzenią wirusa w Polsce – powiedział ambasador Liu Guangyuan.

Zapewnił równocześnie, że jest w stałym kontakcie z polskimi resortami zdrowia i spraw zagranicznych. Przypomniał, że w ambasadzie działa całodobowa infolinia, gdzie można pozyskać aktualne informacje na temat koronawirusa.

Solidarni z Wuhan

Ambasador Liu Guangyuan przytoczył polskie przysłowie „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Podziękował za wszelkie formy współczucia, solidarności, wsparcia i pomocy. A także za wysiłek mediów w spokojnym, rzetelnym informowaniu o przebiegu epidemii. „Im sytuacja staje się poważniejsza, tym cenniejsza jest prawda” – zacytował słowa Głównego Inspektora Sanitarnego w Polsce.

Jedną z form pomocy będzie koncert charytatywny „Solidarni z Wuhan” organizowany z inicjatywy warszawskiego samorządu gospodarczy z udziałem kilkudziesięciu izb i organizacji gospodarczych oraz mediów.

Koncert „Solidarni z Wuhan” odbędzie się w czwartek 27 lutego w sali Filharmonii w Warszawie w godzinach wieczornych.

 

Warszawska Izba Gospodarcza / foto: Mirosław Gleb


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę