aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Witold Strobel na czele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

5 września 2017
Witold Strobel na czele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) kieruje dotychczasowy wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych Witold Strobel. Minister rolnictwa powołał jego czterech zastępców - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik KOWR Wojciech Adamczyk.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozpoczął działalność w piątek. Działa na podstawie ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. o KOWR oraz statutu. Minister rolnictwa podczas piątkowej konferencji poinformował, że w ciągu 2-3 tygodni formalnie ma zostać przyjęta strategia nowej instytucji, która określi jej główne zadania.

Pierwszy szef KOWR - Witold Strobel był m.in. szefem Biura Promocji Urzędu Miasta w Ostródzie, potem pracował jako rzecznik prasowy wojewody w czasie, gdy tym urzędem kierował Zbigniew Babalski (obecnie wiceminister rolnictwa). Później Strobel wykładał w Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie i prowadził własną firmę Public Relations. W styczniu 2016 roku został rzecznikiem prasowym Agencji Nieruchomości Rolnych, a w kwietniu 2017 roku wiceprezesem ANR.

Strobel ukończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studia podyplomowe z relacji inwestorskich i komunikacji finansowej w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej.

Jak poinformował rzecznik KOWR, w centrali nowej instytucji powołano piony, którymi kierują zastępcy dyrektora generalnego. Pion innowacji i rozwoju jest w gestii dotychczasowego prezesa Agencji Rynku Rolnego Łukasza Hołubowskiego; pionem gospodarowania nieruchomościami rolnymi kieruje Janusz Zaniewski; rynków rolnych – dotychczasowy dyrektor departamentu rynków rolnych w Ministerstwie Rolnictwa Waldemar Sochaczewski; nadzoru nad spółkami – dotychczasowy wiceprezes ANR Andrzej Sutkowski. Pion finansowo-administracyjny na razie nie został obsadzony. Pion operacyjny podlega bezpośrednio pod dyrektora generalnego Witolda Strobla.

"Ideą powstania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest przede wszystkim poprawa jakości obsługi rolników, beneficjentów i kontrahentów przy jednoczesnej redukcji kosztów" - czytamy na stronie KOWR.

KOWR połączył dotychczasowe zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) i część zadań Agencji Rynku Rolnego (ARR). Połączenie tych dwóch instytucji ma przynieść w ciągu 10 lat oszczędności na poziomie 900 mln zł. Zatrudnienie w tych instytucjach spadło z 3 tys. do 2 tys. osób (KOWR).

Dyrektor generalny KOWR Witold Strobel zapewnił na konferencji, że chce aby nowa instytucja "była sprawnym narzędziem do zmiany polskiego rolnictwa i polskiej wsi w kierunku nowoczesności". Dodał, że oprócz gospodarowania państwowym zasobem własności rolnej Ośrodek będzie też wspierał eksport i promocję polskiej żywności.

Centrala KOWR mieści się w Warszawie na ul. Karolkowej, w dotychczasowej siedzibie ARR. W każdym mieście wojewódzkim jest oddział terenowy, z wyjątkiem województwa zachodniopomorskiego, gdzie znajdują się dwa oddziały: w Szczecinie i w Koszalinie.

KOWR ma też biura terenowe, w sumie 63 oddziały, najwięcej w woj. warmińsko-mazurskim (11).

 

Anna Wysoczańska, Marek Michałowski (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę