cts_ptak_10317

Własne winnice coraz bardziej popularne

29 września 2016

W winnicach w całej Polsce trwa wielkie święto – czas winobrania. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na założenie własnej, prywatnej winnicy. Tym, którzy gubią się w gąszczu przepisów i obostrzeń związanych z produkcją wina z upraw własnych, wsparciem i pomocą służy Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

Moda na własne winnice trwa w Polsce od kilku lat. Jak mówią badacze rynku, ma to związek ze stale rosnącym spożyciem wina i powiększającym się gronem pasjonatów tego trunku, a także ze  wzrostem zainteresowania produktami regionalnymi, unikalnymi. I choć pogoda w Polsce bywa kapryśna, a nakłady na winnicę są wysokie, smak wina własnej produkcji potrafi wiele wynagrodzić. Jak podaje Agencja Rynku Rolnego, obecnie w Polsce zarejestrowanych jest już ponad 150 winnic, które produkują wina na sprzedaż. Najwięcej znajduje się w województwie lubuskim, małopolskim i podkarpackim.

Ci, którzy zdecydowali się na uprawę własną wiedzą, że w tej dziedzinie ważna jest przede wszystkim determinacja i cierpliwość. Jacek Jantoń, prezes Grupy Jantoń, będącej członkiem Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa, własną winnicę założył trzy lata temu. Jego uprawa zajmuje ok. 2 hektarów. Jak mówi, aktualnie to połączenie hobby i biznesu. W przyszłym roku wprowadzi na rynek wina z 2016 roku. Jakich rad udzieliłby tym, którzy marzą o prowadzeniu uprawy własnej? -Jeśli chcesz to robić dla przyjemności, to jest to duża satysfakcja. Jeśli chcesz zostać milionerem, to wcześniej musisz być miliarderem – mówi Prezes Jantoń. Prezes firmy Jantoń nie ukrywa dumy z własnych upraw oraz podkreśla, że do założenia własnego poletka z winoroślami potrzebna jest fachowa wiedza, taka jak chociażby odpowiednie dobranie szczepów winorośli do rodzimego klimatu oraz fachowe zabezpieczenie sadzonek na zimę. Wszystkie prace związane z powstaniem własnej winnicy muszą być najpierw dokładnie przemyślane, aby jak najszybciej cieszyć się swoimi pierwszymi zbiorami.


Tym, co skutecznie zniechęca w założeniu i prowadzeniu komercyjnej winnicy to często gąszcz formalności administracyjnych i podatkowych. Dlatego Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa doradza oraz regularnie organizuje szkolenia dotyczące wyrobu wina z winogron pochodzących z upraw własnych.  - Chcemy, aby wszystkie osoby związane profesjonalnie lub hobbistycznie z produkcją wina miały prosty i łatwy dostęp do specjalistycznych przepisów prawnych właściwych dla branży oraz porad technologów produkcji. Nasza Rada jest zrzeszeniem ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie winiarstwa. Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę z polskimi producentami wina gronowego, którym możemy zawsze służyć wsparciem merytorycznym, tak w zakresie technologii,  jak i prawa – mówi Jerzy Kwaśniewski, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

***
W skład Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wchodzi dwunastu członków: AWE-BIS Sp. z o.o., BARTEX Bartol Sp. z o.o. Sp. K., Bognar Wineries Polska Sp. z o.o, Dom Wina Sp. z o.o., HENKELL & CO. Polska Sp. z o.o., Jantoń S.A. Sp. K., „LeMag” Zdzisław L. Wojtkowski, Martini Polska Sp. z o.o., MAZURSKIE MIODY Bogdan Piasecki, TiM S.A., Polska Dystrybucja Alkoholi Sp. z o.o., Warwin S.A.  

Więcej informacji na temat Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa znajduje się na stronie internetowej zpprw.pl oraz pod numerem telefonu +48 22 243 41 76.

Biuro prasowe Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa


POWIĄZANE

Globalizacja zmienia polskie rolnictwo, jest ono coraz bardziej zależne od konku...

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jed...

W Monitorze Polskim z 15 marca 2017 r., poz. 261, opublikowano Obwieszczenie Pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę