aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozmowa z dr Bożeną Nosecką

22 września 2009
Rozmowa z dr Bożeną Nosecką – kierowniczką Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa Gospodarki Żywnościowej – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie


Mam przed sobą raport nr 34 z czerwca 2009 r. pt. „Rynek owoców i warzyw – stan i perspektywy” i widzę, że niektóre przewidywania nie sprawdziły się, np. w sprawie skali spadku zbiorów owoców.

dr Bożena Nosecka: - Tak, bo raport przygotowywaliśmy w okresie, gdy panowała wiosenna susza i nie wiedzieliśmy jakie będą warunki pogodowe latem i jesienią. Prognozowaliśmy spadki zbiorów owoców o 16%, w tym również jabłek a już dziś wiadomo, że spadki plonów nie będą tak duże, bo warunki pogodowe okazały się lepsze. Potencjalne zbiory truskawek, i wiśni i aronii były dobre, ale produkcja zebrana była mniejsza ponieważ ze względu na niskie ceny dużo owoców sadownicy zostawili na krzakach i drzewach. Po prostu nie opłacało się ani ich zbierać, ani zrywać.



Dlaczego zatem w skupie są tak niskie ceny? Co się dzieje?

dr Bożena Nosecka: - Ponieważ ceny  na soki zagęszczone i mrożonki, które decydują o cenie skupu świeżych owoców też spadły. W Europie i na świecie zapotrzebowanie, w związku z kryzysem, jest dużo niższe niż przed rokiem. Generalnie mniejszy jest poziom ofert cenowych za owocowe przetworzone ponieważ niższe są ceny na rynkach europejskich.



A jaki wpływ wywierają na te ceny dostawcy z krajów “wschodzących”, takich np. jak Chiny?

dr Bożena Nosecka: - No cóż, oferty cenowe takich krajów jak Chiny, Maroko i Egipt są (głównie na rynku mrożonych truskawek) niższe od tych, które są  w stanie zaproponować polski przemysł przetwórczy. A jeśli chodzi np. o wiśnie, to w Europie i Stanach Zjednoczonych zbiory okazały się wysokie co bezpośrednio wpłynęło na ceny oferowane naszych producentom. Do tego polskie zakłady przetwórcze zachowują się bardzo ostrożnie, a większość zakłada, że złotówka się umocni. Powiem szczerze, że kiedy w czerwcu przygotowywaliśmy raport, to nie przewidywaliśmy tak dużego krachu na rynku wiśni. Dla wielu sadowników to po prostu klęska.



Śliwki, maliny i porzeczki chyba maja się dobrze?

dr Bożena Nosecka: - Zbiory śliwek i porzeczek są mniejsze  i ceny skupu są wyższe. Mniejsze są, z powodu niższego poziomu ofert cenowych zza granicy, ceny skupu malin. Obniżą się też ceny gruszek.



Wobec tego kalkulacje co do wielkości polskiego eksportu na rynki światowe trzeba też zweryfikować– eksport będzie mniejszy?

dr Bożena Nosecka: - Wziąwszy pod uwagę spadek cen wielu produktów i wolumenu  eksportu rzeczywiście wpływy z eksportu mogą się obniżyć ale o ile – to nie jest do końca pewne. Zadecydują trzy pozycje: świeże jabłka oraz mrożonki owoców i warzyw.


POWIĄZANE

Dziś rano przewodniczący i wiceprzewodniczący Copa i Cogeca spotkali się z przew...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę