aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wykorzystanie Ekologicznych Biopaliw w Polsce

15 kwietnia 2021
Wykorzystanie Ekologicznych Biopaliw w Polsce
Newseria Biznes

Mimo iż Polska jest w czołówce producentów certyfikowanego pelletu drzewnego i pellet drzewny stanowi najbardziej opłacalne rozwiązanie nie tylko dla środowiska, ale i naszego portfela, to jednak cały czas brakuje świadomości i wiedzy nt. tego ekologicznego biopaliwa. Dlaczego tak się dzieje?

 

W warunkach krajowych energia ze źródeł odnawialnych obejmuje zdywersyfikowanej źródła tj. energię promieniowania słonecznego, wody, wiatru, zasobów geotermalnych, energię wytworzoną z biopaliw stałych, biogazu i biopaliw ciekłych, a także energię otoczenia pozyskiwaną przez pompy ciepła. Według raportu GUS z 2019 r., struktura pozyskania energii ze źródeł odnawialnych dla Polski wynika przede wszystkim z charakterystycznych dla naszego kraju warunków geograficznych i możliwych do zagospodarowania zasobów. Energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych w Polsce w 2019 r. pochodzi w przeważającym stopniu z biopaliw stałych (65,56%), energii wiatru (13,72%) i z biopaliw ciekłych (10,36%). Natomiast łączna wartość energetyczna pozyskanej energii pierwotnej ze źródeł odnawialnych w Polsce w 2019 r. wyniosła 396 498 TJ.

 

Czym są biopaliwa stałe?

Biopaliwa stałe obejmują organiczne, niekopalne substancje o pochodzeniu biologicznym, które mogą być wykorzystywane w charakterze paliwa do produkcji ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej, czyli tzw. biomasę. Podstawowym biopaliwem stałym jest drewno opałowe, występujące najczęściej w postaci drewna kominkowego czy zrębki drzewnej, ale także formy sprasowane, a więc brykiety, czy pellety drzewne, które wytwarzane są głównie z pozostałości z przemysłu drzewnego w postaci trociny drzewnej.

 

Wykorzystywanie biopaliwa ma szereg zalet. Dla przykładu, w wyniku spalania pelletu drzewnego pozostaje bardzo nieznaczna ilość organicznego popiołu (do 0,7 %), który można wykorzystać jako nawóz naturalny do roślin doniczkowych. Podczas spalania pelletu drzewnego do atmosfery emitowana jest również znacznie mniejsza ilość substancji szkodliwych oraz gazów cieplarnianych, w porównaniu z weglem czy ekogroszkiem. Oznacza to o wiele bardziej przyjazny dla środowiska proces spalania - podkreśla Marcin Łazicki z firmy Maximer.

 

Co więcej, sam koszt zakupu instalacji grzewczej dedykowanej do spalania pelletu drzewnego jest zbliżony do kosztów instalacji olejowej czy gazowej. Ważnym argumentem są natomiast oszczędności w późniejszej eksploatacji instalacji grzewczej. Dodatkowo instalacje takie są praktycznie bezobsługowe.

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Według stanu na 29 kwietnia transportem drogowym z Ukrainy wyeksportowano 375 ty...

Z „Raportu o inflacji” opublikowanego w kwietniu przez Narodowy Bank Ukrainy wyn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę