cts_ptak_10317

Wzrost cen żywności na świecie w sierpniu br.

14 września 2016
Wzrost cen żywności na świecie w sierpniu br.

W sierpniu br. indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 165,6 pkt i wobec zmienionego indeksu z lipca wzrósł o 1,9% (3,2 pp.). W skali roku żywność na świecie podrożała o 6,9%. Sierpniowa wartość indeksu jest najwyższa od maja 2015 r. Podwyższyły się ceny prawie wszystkich towarów wchodzących w skład indeksu, z wyjątkiem zbóż, które były o 3% tańsze niż w lipcu. Najbardziej podrożały artykuły mleczarskie (+9%), oleje roślinne (+7%), a w mniejszym stopniu cukier(+3%) i mięso (+0,3%).

Ceny mięsa były jeszcze o 5% niższe niż przed rokiem. Umocniły się nieznacznie notowania mięsa owczego, drobiowego i wieprzowego, natomiast wołowina potaniała.  Ograniczona podaż wieprzowiny w UE i mięsa owczego w Oceanii, a także zwiększone zapotrzebowanie na  drób, głównie ze strony Azji, przyczyniały się do umocnienia cen tych gatunków mięsa. Jednocześnie odbudowa produkcji wołowiny w USA spowodowała zmniejszenie popytu importowego i wpłynęła na spadek cen na rynku światowym.

Sezonowy spadek cen zbóż był związany z zakończeniem zbiorów pszenicy na półkuli północnej, prognozami wysokich zbiorów kukurydzy w USA oraz obfitą podażą pszenicy niskiej jakości, która może konkurować z kukurydzą w składzie mieszanek paszowych.

FAMMU/FAPA na podst. FAO z dn. 08.09.16


POWIĄZANE

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jed...

Ustawę zakładającą połączenie w jedną instytucję Agencji Nieruchomości Rolnych z...

Od 2018 r. minister rolnictwa będzie mógł upoważnić do pełnienia funkcji jednost...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę