aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wzrost eksportu przetworów z jaj w okresie styczeń – listopad 2016 r.

8 lutego 2017
Wzrost eksportu przetworów z jaj w okresie styczeń – listopad 2016 r.

W polskim handlu zagranicznym produktami przetwórstwa jaj w 2016 r. nastąpiły duże zmiany w odniesieniu do 2015 r. Wyniki analizy ubiegłorocznego eksportu wskazują, że sektor przetwórstwa jaj zwiększył sprzedaż zagraniczną o 8%. Jednak odmienne tendencje zarejestrowano w eksporcie dla poszczególnych grup produktów. Przy 28% wzroście eksportu przetworów jajecznych z grupy CN 0408, nastąpił jego 30% spadek w odniesieniu do albumin.

Roczna wielkość eksportu (bez grudnia) wyniosła 31,1 tys. ton, który przede wszystkim skierowany został do odbiorców na rynku europejskim. W strukturze towarowej sprzedaży zagranicznej dominowały przetwory jajeczne (CN 0408) – 24,2 tys. ton (78% udział w eksporcie), a pozostałą część eksportu stanowiła albumina jaj – 6,9 tys. ton (prawie w 90% niesuszona albumina).

W strukturze towarowej eksportu przetworów jajecznych (grupa CN 408) dominowały świeże przetwory z całych jaj bez skorupek (lub w innej postaci/inny sposób zakonserwowane), których udział wyniósł 81% (19,6 tys. ton). Eksport płynnych żółtek jaj i proszku z całych jaj wyniósł odpowiednio 2,6 tys. ton i 1,1 tys. ton.  

Blisko 70% wyeksportowanych z Polski  produktów przetwórstwa jaj znalazło swoich odbiorców w Niemczech, Czechach i Szwecji.  Wymienione państwa są głównymi kierunkami w strukturze geograficznej eksportu przetworów jajecznych, a udział realizowanych wysyłek na rynki tych krajów w eksporcie ogółem wyniósł odpowiednio: 31%, 19% i 16%.

Albuminy jaj są importowane z Polski przede wszystkim przez kontrahentów ze Szwecji (40% udział), z Holandii (36% udział) i Czech (12%).

W okresie jedenastu miesięcy 2016 r. zaimportowano do Polski łącznie 9,4 tys. ton produktów przetwórstwa jaj, w tym 67% stanowiły przetwory jajeczne – 6,3 tys. ton (CN 408), a pozostałe 33% albuminy – 3,1 tys. ton. Wzrost przywozu przetworów na krajowy rynek dotyczył obu grup towarów.  Dla przetworów jajecznych zarejestrowano wzrost na poziomie 39%, a dla albumin ponad dwukrotny wzrost importu w skali roku.

W przypadku produktów z grupy CN 408, przedmiotem importu były głównie płynne żółtka jaj oraz świeże i suszone przetwory z całych jaj bez skorupek (lub w innej postaci/inny sposób zakonserwowane).

Głównymi dostawcami albumin na polski rynek byli eksporterzy z Holandii i Niemiec.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę