aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zapowiedź ceł USA-Reakcja europejskich rolników i spółdzielni

8 października 2019
Zapowiedź ceł USA-Reakcja europejskich rolników i spółdzielni

W związku z niedawną decyzją panelu WTO Stany Zjednoczone otrzymały pozwolenie na wdrożenie środków odwetowych sięgających 7,5 mld dolarów rocznie. W związku z tym Copa-Cogeca apeluje, by obie strony zapobiegły eskalacji konfliktu stanowiącej zagrożenie dla sektora produktów rolnospożywczych, przypomina również o zobowiązaniach do prowadzenia negocjacji handlowych w sposób uporządkowany i z poszanowaniem wielostronnych umów handlowych.

Europejska społeczność rolnicza popiera wysiłki Komisji mające na wynegocjowanie rozwiązania korzystnego dla obu stron, by zaradzić sytuacji, która nie ma przecież nic wspólnego z rolnictwem.
W reakcji na decyzję przedstawicielstwa do spraw handlu Stanów Zjednoczonych Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, wypowiedział się następująco: „Głęboko ubolewamy, że rolnictwo znowu musi słono zapłacić za decyzję polityczną w sprawie handlu, która z rolnictwem nie ma nic wspólnego. Tak jak powiedziała komisarz Malmström, doprowadzanie do wzrostu zmienności cen w handlu międzynarodowym może być krótkowzrocznym posunięciem i przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Potencjalnie odbije się to nie tylko na handlu międzynarodowym. Może to również zaszkodzić społecznościom rolniczym zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych - wszak mierzą się one z tymi samymi kluczowymi wyzwaniami w zakresie walki ze skutkami zmian klimatu, bezpieczeństwa żywności oraz zastępowalności pokoleń. Rolnicy po obu stronach Atlantyku potrzebują stabilizacji i zaufania, by móc poczynić długoterminowe inwestycje w celu zachowania konkurencyjności i atrakcyjności. Apelujemy do decydentów politycznych o stworzenie bardziej przewidywalnych warunków handlowych dla dobra społeczności rolniczej i konsumentów na całym świecie”.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone tak samo jak inne kraje zachodnie dzielą troski związane z poprawą funkcjonowania WTO (np. w zakresie manipulacji kursami walutowymi, wzmacniania pozycji krajów rozwijających się w stosunkach z krajami rozwiniętymi, reformy funkcjonowania Organu Apelacyjnego, transferu technologii i własności intelektualnej). Z perspektywy społeczności rolniczej szczególne ważne jest stworzenie przewidywalnego międzynarodowego środowiska handlowego.

Im słabsza jest WTO, tym bardziej rolnicy i spółdzielnie rolnicze na całym świecie są narażeni na zagrożenia i zmienność cen.

Pod wieloma względami rolnicy i spółdzielnie rolnicze po obu stronach Atlantyku dzielą wspólną wizję, jeżeli chodzi o produkcję towarów wysokiej jakości, wysokie normy w zakresie bezpieczeństwa żywności i ochrony praw konsumenta, zwiększanie zrównoważoności oraz podejmowanie decyzji w oparciu o dowody naukowe.

Nawet jeżeli różnimy się w podejściu do tych spraw, to zawsze zgadzaliśmy się co do wspólnych celów.

źródło: Copa Cogeca


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę