Zatwierdzenie zabiegu chłodzenia w eksporcie polskich jabłek do Indii

15 listopada 2016
Zatwierdzenie zabiegu chłodzenia w eksporcie polskich jabłek do Indii
MRiRW

Ministerstwo Rolnictwa i Dobrostanu Rolników Indii poinformowało 8 listopada br., że na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka, strona indyjska uznaje metodę chłodzenia (cold treatment) jako zabieg alternatywny dla fumigacji bromkiem metylu dla świeżych jabłek, eksportowanych z Polski do Indii. Jak poinformowała strona indyjska, zmiany importowych wymagań fitosanitarnych dla polskich jabłek, będą wprowadzone do przepisów indyjskich i zostaną stosownie opublikowane.

Parametry zabiegu chłodzenia zostały zaakceptowane w zaproponowanym wcześniej zakresie przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Wprowadzenie embarga rosyjskiego w 2014 r. na import świeżych owoców i warzyw z krajów UE, ale również potrzeba zróżnicowania kierunków eksportu polskich produktów rolno-spożywczych, zmobilizowało polskich eksporterów do poszukiwań nowych rynków zbytu. Do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa napływają liczne zapytania dotyczące importowych wymagań fitosanitarnych wielu krajów trzecich, w których polskie podmioty widziałyby odbiorców świeżych owoców i warzyw, a gdzie wstępnie nawiązano kontakty z potencjalnymi odbiorcami wskazanych towarów.  Aby wyjść naprzeciw potrzebom polskich eksporterów, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przy współudziale Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Ambasady RP w Indiach, podjął działania w celu uruchomienia rynku indyjskiego, którym zainteresowani byli liczni polscy eksporterzy.

W związku z powyższym, w końcu 2014 r. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa wystąpił do  służby ochrony roślin Indii z wnioskiem o uznanie, jako alternatywnej dla fumigacji bromkiem metylu (jako podstawowego wymagania  w odniesieniu do jabłek pochodzących z Polski), metody chłodzenia dla polskich jabłek. Od tego czasu prowadzone były intensywne negocjacje pomiędzy stronami, w ramach których odbyło się wiele spotkań bilateralnych z udziałem Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W ostatnim czasie temat ten był omawiany podczas wizyty podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ewy Lech, w Indiach, w marcu br. W ramach działań popierających wnioskowaną metodę, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przekazywał służbie indyjskiej dodatkowe opracowania odnoszące się do skuteczności proponowanej metody. W sierpniu br., na zaproszenie Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przybyła do Polski delegacja indyjska, pod przewodnictwem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Dobrostanu Rolników Republiki Indii. W ramach tej wizyty odbyło się spotkanie z ministrem Krzysztofem Jurgielem. Podczas pobytu w Polsce delegacja indyjska  odbyła również wizytę w sadach jabłoniowych oraz przechowalniach i pakowalniach owoców na terenie województwa łódzkiego. Zostało także zorganizowane spotkanie w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach z ekspertami w zakresie produkcji i ochrony jabłek. Wizyta ta i możliwość zapoznania się na miejscu ze standardami produkcji jabłek w Polsce niewątpliwie przyczyniały się do pozytywnego zakończenia dwuletnich negocjacji.

MRiRW


POWIĄZANE

Nowo powstałe Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej ma podnieść poziom świadomoś...

Kondycja branży mleczarskiej jest coraz lepsza. Skupy interwencyjne, dopłaty dla...

Sąd UE uznał w czwartek, że polska nazwa alkoholi, w tym wódki „Lubelska”, jest ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę