aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Znamy zwycięzców konkursu Eko Odkrywcy 4

22 grudnia 2016
Znamy zwycięzców konkursu Eko Odkrywcy 4

Dobiegła końca czwarta edycja konkursu Eko Odkrywcy, w której wzięło udział blisko 170 placówek edukacyjnych z całej Polski. Wszyscy zwycięzcy otrzymają granty pieniężne, dzięki którym będą mogli wcielić swoje ekologiczne pomysły w życie. Najciekawszym i najbardziej innowacyjnym projektem okazał się „Future Designers”, przygotowany przez uczniów z Opola.

 

Konkurs Eko Odkrywcy to inicjatywa adresowana do dzieci i młodzieży z całej Polski. Już od czterech lat wydarzenie promuje praktyczne zdobywanie wiedzy ekologicznej i pomaga kształtować właściwe postawy wobec przyrody. Planując projekty młodzi ekolodzy przeprowadzają eksperymenty i doświadczenia, konstruują prototypy przyjaznych środowisku urządzeń i organizują liczne zajęcia terenowe. Zwycięzcy mogą samodzielnie zrealizować swoje ekologiczne pomysły, udowadniając sobie i otoczeniu, że dbanie o środowisko może by fascynującym doświadczeniem.

 

Spośród blisko 170 prac zgłoszonych do tegorocznej edycji komisja konkursowa wyłoniła 20 projektów finałowych. Ostatecznego wyboru zwycięzców dokonali internauci, którzy od 1 do 15 grudnia br. mogli oddawać głosy na swoich faworytów. Już wkrótce do autorów 10 najpopularniejszych projektów trafią nagrody finansowe w wysokości do 3 tys. Podobnie jak w ubiegłym roku, zwycięzcy zostali wyłonieni w dwóch grupach wiekowych.

 

Stałym elementem konkursu jest przyznanie nagrody dodatkowej w postaci grupowego wyjazdu na zieloną szkołę o wartości 20 tys. zł. To specjalne wyróżnienie trafia do autorów najciekawszego i najbardziej innowacyjnego projektu. W tym roku zdobyli ją uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła” w Opolu za pracę zatytułowaną „Future Designers”. Projekt zakłada badanie możliwości wykorzystania źródeł energii odnawialnej w powiązaniu z robotyką. Komisja konkursowa wyróżniła też trzy kolejne projekty: „Nasza Ziemia - Nasza sprawa, czyli jak sztuczne drzewa mogą zmniejszyć globalne ocieplenie”, „Odkrywamy przyrodę w wielkim mieście” oraz „Kochajmy ptaki”. Ich autorzy będą mogli odwiedzić Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA pyta wszystkich kandydatów do pracy o ich zabawy z okresu dzieciństwa, ponieważ istnieje bezpośredni związek pomiędzy nimi i umiejętnością rozwiązywania problemów – mówi Rafał Kosik, ambasador konkursu Eko Odkrywcy 4. – Jestem pewien, że udział w tym konkursie zaprocentuje w przyszłości. Takie ćwiczenie z wyobraźni rozwija ciekawość świata, kształtuje kreatywność i inspiruje do działania – dodaje Kosik. 

 

Lista zwycięzców Konkursu Eko Odkrywcy 4:

 

Grupa Młodsza

  1. "Eko Einsteini" (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jerzego Michejdy w Ustroniu)

  2. "W Eko Niezapominajce - jak w bajce" (Przedszkole nr 4 „Niezapominajka” w Tarnobrzegu)

  3. "Co stuka w ziemi, pluska w wodzie, szumi w powietrzu?" (Niepubliczny Punkt Przedszkolny Tęcza w Dąbrowie)

  4. "Nie wypalaj traw - przecież nie zabija się życia" (Zespół Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach)

  5. "Ekosemaforki w trosce o swoje zdrowie - ekologiczna hodowla warzyw i owoców" (Publiczne Przedszkole nr 7 "Pod Zielonym Semaforem" w Zduńskiej Woli).

 

Grupa Starsza

 

  1. Future Designers” (Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Nasza Szkoła” w Opolu

  2. GIM10 METEO” (Gimnazjum nr 10 im. I. J. Paderewskiego w Gliwicach)

  3. Nie byłoby nas, gdyby nie las” (Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów I Armii Wojska Polskiego w Cedyni)

  4. O2żni strażnicy atmosfery” (Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza nr 4 w Elblągu)

  5. Nasza Ziemia – Nasza Sprawa, czyli jak sztuczne drzewa mogą zmniejszyć globalne ocieplenie” (Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim)

 

Ze wszystkimi nagrodzonymi projektami można zapoznać się na oficjalnej stronie konkursu, pod adresem www.ekoodkrywcy.pl. Organizatorami konkursu Eko Odkrywcy 4 są Henkel (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia. Ambasadorem konkursu jest Rafał Kosik, jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy dla dzieci i młodzieży, autor bestsellerowej serii książek „Felix, Net i Nika”.

 

***

Henkel oferuje na całym świecie wiodące marki i technologie w trzech obszarach biznesowych: Laundry & Home Care (środków piorących i czystości), Beauty Care (kosmetyków) oraz Adhesive Technologies (klejów, uszczelniaczy i technologii powierzchniowych). Założona w 1876 roku firma jest światowym liderem w branżach produktów konsumenckich oraz dla przemysłu, oferując tak znane marki jak Persil, Schwarzkopf i Loctite. Henkel zatrudnia prawie 50 tysięcy pracowników. W 2014 roku wartość sprzedaży Henkla wyniosła 16,4 miliarda euro, a skorygowany zysk operacyjny 2,6 miliarda euro. Akcje uprzywilejowane firmy wchodzą w skład niemieckiego indeksu giełdowego DAX.

 

Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Nieprzerwanie od 20 lat realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej, ochronie środowiska oraz podnoszeniu świadomości środowiskowej społeczeństwa. Od początku swego istnienia koordynuje w Polsce kampanię Sprzątanie świata, będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie. Fundacja prowadzi również - wspólnie z partnerami - całoroczne programy na rzecz ochrony środowiska i przyrody, promocji zasad zrównoważonego rozwoju, selektywnej zbiórki odpadów itp. Więcej: www.naszaziemia.pl

Biuro prasowe konkursu Eko Odkrywcy / Henkel


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę