aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zwyżka cen masła w UE

14 czerwca 2016
Zwyżka cen masła w  UE

Po niemal półrocznej spadkowej tendencji cen masła, maj przyniósł zwyżki.  W dniu 29 maja 2016 roku średnia ważona cena masła w Unii Europejskiej wynosiła 2,76 EUR/kg i była o 10,7 % wyższa niż przed miesiącem.

W maju unijne ceny masła wciąż znajdowały się znacznie poniżej poziomu z analogicznego okresu 2015 roku, na koniec miesiąca różnica ta wynosiła 7,5%.

W analizowanym okresie znacznie niższe niż średnio w UE były ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem we Wspólnocie pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego (za Niemcami, Francją i Irlandią).

W dniu 29 maja 2016 roku jego ceny wzrosły do poziomu 2,33 EUR/kg, a więc były o 3,56 % wyższe niż przed miesiącem (w ujęciu PLN odnotowano 4,4 % zwyżkę w skali miesięcznej do 10,3 PLN/kg). Stawki te były o 5,4 % niższe od ceny interwencyjnej i o 15,6% niższe od średniej ważonej dla całej UE. Tłuszcz mleczny z Polski jest więc bardzo konkurencyjny.

Na rynku głównego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny masła na koniec maja utrzymywały się na poziomie znacznie wyższym niż w Polsce. Na rynku największego unijnego producenta ceny masła w dniu 29 maja 2016 r. osiągnęły poziom 2,73 EUR/kg, czyli były o 11,22% wyższe niż przed miesiącem.

W przypadku innego potentata–Holandii, zaobserwowano równie dynamiczną zwyżkę w skali miesięcznej. Tu dnia 29 maja 2016 r. średnia cena masła wynosiła 2,7 EUR/kg i była na pułapie o 11,11 % wyższym niż przed miesiącem. W przypadku Niemiec, ceny masła w piątym miesiącu 2016 r. były o niespełna 9,2 % niższe niż przed rokiem, w Holandii natomiast o ponad 8,8 %.

Zwyżki cen masła w UE nastąpiły znacznie szybciej niż się spodziewano. Są one konsekwencją chłodnej, deszczowej wiosny w Europie i coraz niższych cen mleka, które zniechęcają do zwiększania produkcji. W efekcie czego ceny masła w UE zwyżkują. Obecnie przeciętna cena tony masła z Unii jest na znacznie niższym poziomie niż w USA (u jednego z największych konkurentów Wspólnoty)-o 32,4%. Ma to związek m.in. z silnym kursem dolara w stosunku do euro.

Na znacznie niższym niż średnio w UE poziomie utrzymują się natomiast ceny masła eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), w przeliczeniu 2,38 EUR/kg. Na dzień 5 czerwca 2016 r. w ramach publicznej interwencji nie składowano żadnych ilości masła. Natomiast w ramach programu prywatnego magazynowania (PSA), w bieżącym roku do składów dostarczono już 94,47 tys. ton masła. Popularność tego programu rosła ze względu na to, że ceny rynkowe w wielu krajach UE spadły poniżej ceny interwencyjnej. Instrument ten największym zainteresowaniem cieszy się w Holandii (40,23 tys. ton), Niemczech (19,85 tys. ton) i Francji (18,05 tys. ton).

W Polsce do składów w ramach programu dostarczono dotychczas 3,4 tys. ton masła. W całym 2015 roku w ramach programu prywatnego magazynowania do składów dostarczono łącznie 141,37 tys. ton masła (w Polsce 0,55 tys. ton), czyli ponad sześcioipółkrotnie więcej niż w 2014 r. Według najnowszych danych KE, pomimo obserwowanych od drugiego kwartału 2015 roku spadających cen masła, produkcja mlecznego tłuszczu w UE w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku była na poziomie o 12,3 % wyższym od tego z analogicznego okresu 2015 roku.

W Polsce w okresie tym odnotowano niemal 13% wzrost do 53,2 tys. ton. Jeszcze dynamiczniej rozwija się eksport masła poza UE. Tu po trzech miesiącach 2016 roku notowany jest aż 25% wzrost.

AB FAMMU/FAPA na podst. danych: MR, AMI ZMB, DairyCo


POWIĄZANE

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...

Ishida Europe wprowadza na rynek ulepszoną serię wag kontrolnych, zaprojektowaną...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę