MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Kredyty na inwestycje w zakresie gazyfikacji wsi

19 czerwca 2002


Cele podlegające kredytowaniu

Przedmiotem kredytowania mogą być inwestycje z zakresu gazyfikacji wsi obejmujące:

  • Budowę sieci rozdzielczej średniego i niskiego ciśnienia, zapewniającej dostarczanie gazu z rurociągów wysokoprężnych do gospodarstw domowych na wsi - kredyt kategorii "A".
  • Budowę i wyposażenie rozlewni ciekłego gazu propan-butan do butli lub zbiorników, o przerobie do 2 tyś. ton rocznie, zlokalizowanych na terenach wiejskich oraz lokalnej sieci przesyłowej gazu propan-butan, dostarczanego z lokalnej rozlewni tego gazu, a także zakup specjalistycznych środków transportu, umożliwiających dowóz oraz napełnianie gazem butli i zbiorników na terenie gospodarstw rolnych - kredyt kategorii "B".

Podmioty uprawnione do ubiegania się o kredyt

Do ubiegania się o kredyt uprawnione są:

  • W kategorii A - Społeczne Komitety Gazyfikacji Wsi, mające status spółek prawa cywilnego, zarządy gmin oraz lokalne spółki prawa handlowego z udziałem kapitałowym gmin, realizujące inwestycje gazyfikacyjne zlokalizowane na terenie wsi i miast do 10 tys. mieszkańców,
  • W kategorii B - indywidualni przedsiębiorcy, prywatne spółki prawa handlowego, zarządy gmin oraz spółki prawa handlowego z udziałem kapitałowym tych gmin, realizujące inwestycje gazyfikacyjne zlokalizowane na terenie wsi i miast do 10 tys. mieszkańców,

Warunki i zasady udzielania kredytów

Kredyty mogą być udzielane do wysokości 50% wartości kosztorysowej zadania inwestycyjnego, jednakże maksymalna jednostkowa kwota kredytu nie może przekroczyć 200 tys. zł. Kredyt może być przyznany tylko w przypadku, gdy inwestor posiada - z uwzględnieniem ewentualnego kredytu Fundacji - pełne, udokumentowane pokrycie finansowe zadania inwestycyjnego.

Kredyty udzielane są na maksymalny okres do 3 lat, włączając w to okres karencji w spłacie kwoty kredytu nie dłuższy niż 6 miesięcy. Oprocentowanie kredytów wynosi 0,84 (od 15.03.2001 r. - 0,80) stopy redyskonta weksli NBP w danym okresie czasu.

Tryb udzielania kredytów

Podstawę udzielenia kredytu stanowi pisemny wniosek kredytowy, złożony w Funduszu, który sprawdza m.in. kompletność wniosku, stan przygotowania inwestycji do realizacji, udokumentowanie pokrycia finansowego inwestycji z uwzględnieniem wnioskowanego kredytu, transzowanie kredytu, itp. Do każdego wniosku kredytowego wnioskodawca dołącza stosowne dokumenty określone w regulaminie i wniosku kredytowym. O konieczności złożenia tych dokumentów wnioskodawca będzie informowany przez Fundusz w chwili zgłoszenia chęci korzystania z kredytu oraz w trakcie rozpatrywania wniosku kredytowego przez Fundusz lub bank. Ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu podejmuje bank kredytujący po uprzednim, pozytywnym zaopiniowaniu wniosku o kredyt przez Fundusz. Pozytywna ocena merytoryczna wniosku, jak i propozycja udzielenia kredytu dokonana przez Fundusz, nie stanowią dla banku wiążącej decyzji kredytowej. Bank m.in. z uwagi na negatywną ocenę zdolności kredytowej inwestora i związanego z tym stopnia ryzyka kredytowego, stanu przygotowania inwestycji, udziału środków własnych, itp. może odmówić udzielenia kredytu i zawarcia umowy kredytowej, ponieważ bank ponosi całe ryzyko kredytowe wobec Funduszu. Regulamin kredytowania i wzory wniosków kredytowych są dostępne w Funduszu i w bankach kredytujących.

Bankami obsługującymi tę linię kredytową są odpowiednio Bank Ochrony Środowiska S.A. i Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. oraz wszystkie oddziały terenowe tych banków.

 

Źródło: www.efrwp.com.pl

POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę