Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Składka od zarobku rolnika

24 lutego 2006

Najpewniej posłowie przyjmą jutro projekt nowelizacji ustawy o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wczoraj w czasie sejmowej debaty nie zgłosili do niego żadnych poprawek.

Będzie to tzw. mała nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zakłada przeniesienie nadzoru nad KRUS z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Kiedy to się stanie, minister rolnictwa będzie mógł zaproponować kolejne, bardzo ważne dla rolników zmiany - wyjaśnia Jan K. Ardanowski, wiceminister rolnictwa. - Nawet opozycja widzi konieczność reform.

"Duża" nowelizacja ustawy o KRUS przewidziana jest na lipiec br. Pracuje nad nią zespół międzyresortowy. A szykują się duże zmiany - ministerstwo rolnictwa chce uszczelnić system ubezpieczenia społecznego rolników, a jednocześnie przyznać prawo do ubezpieczenia w KRUS pracownikom spółdzielni rolniczych i rybakom łodziowym oraz zróżnicować wysokość składek i świadczeń w zależności od dochodów gospodarstw rolnych.

Kto wyliczy dochód rolniczy?

To najbardziej sporny punkt nowelizacji, bo większość rolników nie płaci podatku dochodowego, a tym samym nie muszą oni ujawniać swoich faktycznych dochodów. Natomiast dochody rolnicze podawane przez prezesa GUS oraz ministra pracy znacznie różnią się między sobą.

- Kwestią sporną jest metoda oceny dochodów rolników. Nie ma zgody środowiska rolniczego na wprowadzenie podatku dochodowego, jest raczej obawa, że byłoby to dodatkowym obciążeniem dla gospodarstw - mówi Jan K. Ardanowski, wiceminister rolnictwa. - PiS jednoznacznie zapowiedziało, że w tej kadencji nie wprowadzi podatku dochodowego dla rolników. Proponujemy więc obliczanie dochodów na podstawie prowadzonej już w niektórych gospodarstwach rachunkowości rolnej - FADN.

Kto może się ubezpieczyć?

Wczoraj posłowie nie zgłosili żadnych poprawek do projektu. Zastanawiali się natomiast nad tym, kto będzie miał prawo do korzystania z systemu ubezpieczeń społecznych w rolnictwie.

Minister Ardanowski utrzymuje, że wszyscy, którzy zajmują się działalnością rolniczą: - Chęć posiadania ziemi jest prawem obywateli, ale z tego tytułu nie powinno być żadnych przywilejów związanych z ubezpieczeniem społecznym - twierdzi. - Właściciele ziemi, którzy nie będą prowadzili działalności rolniczej, nie będą mogli ubezpieczyć się w KRUS.

W ubiegłym roku w KRUS ubezpieczonych było prawie 1,582 mln osób. Emerytury i renty pobierało prawie 1,662 mln byłych rolników.


POWIĄZANE

W październiku 2016 r. koniunktura w polskim rolnictwie poprawiła się, po raz tr...

Audytowi energetycznemu przedsiębiorstwa, wg wymagań Ustawy o efektywności energ...

Od 17 października do 30 listopada 2016 r. wypłacane są zaliczki na poczet tegor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę