aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Greenpeace w sojuszu z Polską ws. GMO

30 sierpnia 2007
Jedna z najbardziej znanych organizacji ekologicznych na świecie oficjalnie poparła stanowisko polskiego rządu w sprawie żywności modyfikowanej genetycznie (GMO)

Polska jest o krok od kolejnego procesu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, bo Komisja Europejska uważa, że nowa polska ustawa o GMO jest niezgodna z przepisami UE. Przewiduje ona, że na terytorium Polski uprawy GMO mogą być ograniczane - nawet jeśli są dozwolone w innych krajach Unii oraz uzgodnione na poziomie ekspertów w Brukseli.

Komisja uważa, że gdy produkt (roślina) zostanie zaakceptowany na poziomie UE, to musi być dopuszczony do użytku (w tym wypadku: do uprawy) w każdym kraju wspólnoty.

Greenpeace, który nigdy nie ukrywał swojego negatywnego stosunku do eksperymentów genetycznych, przekonuje jednak, że to właśnie Polska ma rację w całym sporze. Specjalną ekspertyzę prawną na zlecenie organizacji przygotował prof. Ludwig Krämer, wykładowca unijnego prawa ochrony środowiska na uniwersytetach w Bremen, Kopenhadze i w Kolegium Europejskim w Brugii. Racje Warszawy przedstawia on za pomocą "motoryzacyjnej" analogii: - To, że jakiś samochód został dopuszczony do ruchu i sprzedaży w UE wcale nie oznacza, że może być prowadzony bez jakichkolwiek ograniczeń w każdym kraju UE. Państwa mają prawo ograniczyć jego poruszanie się tylko do wyznaczonych dróg - mówi. - Unijne prawo tak samo podchodzi do sprawy GMO. Interpretacja Komisji jest błędna - podkreśla.

Wtóruje mu Marco Contiero, koordynator Greenpeace ds. GMO. - Komisja powinna przestać ingerować w polskie przepisy w sprawie użycia GMO w rolnictwie - mówi.

Ta nieoczekiwana odsiecz dla Polski ze strony Greenpeace (organizacji tak gwałtownie krytykowanej przez polski rząd w czasie awantury o Rospudę) nie zrobiła jednak większego wrażenia na Komisji.

Przedstawiciele Komisji, proszący o zachowanie anonimowości, sugerują, że poparcie udzielone przez Greenpeace polskiemu rządowi nie jest przypadkowe. Okazało się bowiem, że polska ustawa o GMO idzie w obostrzeniach najdalej. - W żadnym państwie UE niechętnym GMO nie zdecydowano się na takie ograniczenia - tłumaczy nasz rozmówca.



POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę