Komunikat w sprawie suszy

13 lipca 2006

Dla przeważającej części kraju opady deszczu od początku czerwca stanowią zaledwie 20% średniej wieloletniej. Wysokie temperatury (nocą 20 stopni Celsjusza, w dzień do 34 stopni Celsjusza) spowodowały straty w uprawie zbóż, głównie na glebach lekkich.

Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Andrzeja Leppera, ministerstwo rolnictwa przygotowało specjalny komunikat związany z suszą. Jeszcze 6 lipca br. szef resortu rolnictwa wystąpił do Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, Centrum Doradztwa Rolniczego oraz Wojewodów i służb związanych z monitorowaniem sytuacji pogodowej w kraju o przedstawienie informacji o wpływie warunków pogodowych na stan upraw polowych.

Dla przeważającej części kraju opady deszczu od początku czerwca stanowią zaledwie 20 procent średniej wieloletniej. Wysokie temperatury (nocą 20 stopni Celsjusza, w dzień do 34 stopni Celsjusza) spowodowały straty w uprawie zbóż, głównie na glebach lekkich.

Plony zbóż mogą być niższe średnio o 10-20% w stosunku do roku ubiegłego. Wynika to nie tylko z powodu suszy, ale także z niesprzyjających warunków pogodowych, jakie panowały wiosną i opóźnionych siewów. Plony rzepaku mogą spaść, w stosunku do roku ubiegłego, o 15-25 procent.

Nieco odmienna jest sytuacja w odniesieniu do okopowych. Tutaj decydujące znaczenie będą miały warunki wilgotnościowe w lipcu. W tej chwili wegetacja tych roślin jest spowolniona.

Bardzo niekorzystna sytuacja występuje w trwałych użytkach zielonych. O ile pierwszy pokos traw na łąkach i pastwiskach był opóźniony, to jakość siana była dobra, a plon nie odbiegał od średniej. Obecnie sytuacja zmieniła się i przy dalszym braku opadów drugi pokos będzie znacznie niższy. Przeprowadzone szacunki wykazują, że sytuacja jest różna w poszczególnych regionach. Lepsze warunki panują na południu kraju (opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie), gdzie występowały okresowe opady deszczu.

Korzystnie również wygląda sytuacja w województwie pomorskim. Według przeprowadzonych wstępnych szacunków plonów zbóż, rzepaku, buraków cukrowych oraz trwałych użytków zielonych wynika, że w skali całego województwa średnie plony mogą być nawet wyższe niż w roku ubiegłym. W dniu 25 lipca br. Główny Urząd Statystyczny przedstawi wykonaną przez rzeczoznawców ocenę sytuacji oraz pierwsze szacunki dotyczące wielkości produkcji w bieżącym roku.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przygotowane do podjęcia szybkich działań w celu złagodzenia negatywnych skutków wynikających z niekorzystnych warunków atmosferycznych. Warunkiem uruchomienia procedur w zakresie preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych poszkodowanych wyniku klęski suszy jest dokładne oszacowanie strat przez komisje powołaną przez Wojewodę w ciągu 30 dni od zaistnienia klęski.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w celu złagodzenia skutków suszy w gospodarstwach rolnych, zwłaszcza poszkodowanych kilkakrotnie w ostatnich latach i umożliwienia rolnikom pokonania przejściowych trudności, podjął decyzję o wydłużeniu do 5 lat maksymalnego okresu spłaty obrotowych kredytów klęskowych. Jednocześnie należy wyraźnie podkreślić, że nie ma podstaw do wzrostu cen chleba z powodu suszy. W tej chwili sytuacja na rynku zbóż jest stabilna, a mąka z tegorocznych zbiorów będzie dopiero w październiku i skutki ewentualnego wzrostu cen mogą wystąpić w tym okresie.


POWIĄZANE

Pewnie nie raz zastanawialiście się, co zrobić, by wprowadzić prawidłowe nawyki ...

Warszawa, 2 stycznia 2017 r. – Z danych pochodzących z Panelu Gospodarstw Domowy...

Rząd będzie mógł wprowadzić zakaz obrotu materiałem siewnym genetycznie modyfiko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę