MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Lublin/ Koronka motywem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego

16 sierpnia 2018
Lublin/ Koronka motywem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego

Koronki będą tematem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego, który rozpocznie się w piątek w Lublinie. Swoje wyroby na Jarmarku zaprezentują twórcy ludowi, rzemieślnicy i artyści m.in. z Polski, Ukrainy, Węgier, Bułgarii, Szwecji i Maroka.

Będzie to dwunasta edycja Jarmarku, którego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawianej na festiwalu w różnych formach - sztuki ludowej, muzyki, śpiewu, tańca a także zabawy i edukacji.

„Podczas Jarmarku Jagiellońskiego odkrywamy kulturę ludową i tradycyjną na nowo w zupełnie nieoczywistym dla niej środowisku, bo w mieście. Ten festiwal to przeniesienie świata wiejskiego do miejskiego i pokazanie jego ciągłości w nowym wymiarze. Chcemy pokazywać w proponowanych wydarzeniach człowieka autentycznego – rzemieślnika, śpiewaka, człowieka wsi. To nasza historia, jesteśmy jej spadkobiercami i warto ją poznać” – mówi koordynator programowy Jarmarku Jagiellońskiego Bartłomiej Drozd.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku będzie koronka. Do Lublina przyjadą koronkarki z całej Polski, a także ze Słowacji i Litwy, które zaprezentują tradycyjne koronki wykonywane różnymi technikami m.in. klockowe, czółenkowe, robione na szydełku. Prezentacjom tym towarzyszyć będą pokazy i warsztaty dotyczące technik wykonania koronki i regionalnych wzorów.

Koronka będzie także prezentowana na wystawach tematycznych, m.in. na wystawie pt. „Jej Wysokość Koronka Koniakowska”, która pokaże szeroki wachlarz zastosowań koronki - od najbardziej tradycyjnych form, jak czepce w strojach regionalnych, przez serwety i obrusy, aż po współczesne ubrania czy biżuterię.

Podczas Jarmarku odbywać się będzie także Letnia Szkoła Koronkarstwa, której uczestnicy poznawać będą polskie tradycje i techniki koronkarskie - koniakowską, sieradzką, kurpiowską, zakopiańską. Będą też warsztaty wykonywania koronki klockowej, czółenkowej (frywolitki) czy teneryfowej.

Stałym elementem festiwalu jest Jarmark Rękodzielniczy. Na stoiskach, ustawionych na Starym Mieście w Lublinie, swoje wyroby zaprezentują twórcy, rzemieślnicy i artyści z całej Polski a także z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Słowacji, Bułgarii, Szwecji i Maroka. Jak zapowiadają organizatorzy do Lublina przyjedzie kilkuset najlepszych twórców ludowych, prezentujących unikatowe rzemiosło, oparte o regionalne wzornictwo i techniki wykonania.

W programie Jarmarku jest także specjalny koncert pt. „re:tradycja”, podczas którego znani artyści polskiej sceny muzycznej występują z mistrzami muzyki tradycyjnej. W tegorocznej edycji wystąpią m.in. Natalia Kukulska, która wykona melodie rzeszowskie z Heleną Szpytma z Markowej, Paulina Przybysz, która wystąpi ze śpiewaczką Marią Pęzik i zespołem śpiewaczym „Gołcunecki” z regionu radomskiego, a muzyk jazzowy Wojciech Mazolewski zagra z ludową kapelą Jurka Wrony z Kolbuszowej.

Będą też koncerty tradycyjnej muzyki z Cypru, Norwegii, Bułgarii, Mongolii czy Francji – m.in. zagra cypryjski zespół „Monsieur Doumani”, norweskie trio „Raabygg”, a także kapela „Timingeriu” wykonującą muzykę inspirowaną kulturą cygańską, bałkańską i żydowską. Wieczorami urządzane będą potańcówki, podczas których grana będzie addycyjna muzyka na żywo. Na błoniach po lubelskim zamkiem powstanie Jarmarkowe Podwórko, gdzie całe rodziny będą mogły uczestniczyć w tradycyjnych grach i zabawach.

Jarmark Jagielloński w Lublinie nawiązuje do tradycji znanych w całej Europie jarmarków urządzanych tu w XV i XVI wieku. W Lublinie krzyżowały się wówczas szlaki handlowe prowadzące z Węgier na Litwę, z Europy Zachodniej na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji. Do miasta przybywali kupcy z różnych stron świata, powstawały warsztaty rzemieślnicze i składy kupieckie.

Festiwal potrwa do niedzieli. Jego organizatorem są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska


POWIĄZANE

Prezydenci Republiki Argentyńskiej Javier Milei; Wielonarodowego Państwa Boliwii...

Tej zimy trzy polskie browary rzemieślnicze postanowiły połączyć siły, żeby dobi...

Badania obalają mit fruktozy. 3/4 Polaków wie, że warzywa i owoce pomagają utrzy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę