aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wzrósł polski eksport do Afryki

21 kwietnia 2015
Polski eksport do Afryki wzrósł w latach 2012-2014 o 37 proc., a polska dyplomacja stara się rozwijać współpracę nie tylko z państwami tego kontynentu, ale też regionalnymi organizacjami - mówiła we wtorek w Katowicach wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk.

Wiceminister Kacperczyk, a także wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, uczestniczyły w zorganizowanym w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach III Forum Współpracy Gospodarczej Afryka - Europa Centralna. Gośćmi Forum byli też m.in. przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej Nkosazana Dlamini-Zuma oraz minister spraw zagranicznych Senegalu Mankeur Ndiaye.

Wiceszefowa MSZ mówiła, że jeszcze kilka lat temu dyskusja na Kongresie o budowaniu relacji z Afryką odbywała się wyłącznie w gronie Polaków. Przypomniała, że w ostatnich latach w państwach afrykańskich miało miejsce wiele wizyt przedstawicieli polskiego rządu, parlamentu oraz biznesu. W wizytach rządowych m.in. w Nigerii, Angoli, Republice Konga, Etiopii, Angoli, RPA, Zambii czy Ghanie uczestniczyło ponad 300 polskich przedsiębiorców. Jednocześnie Polska gościła ponad 100 różnych delegacji z krajów afrykańskich.

"Trwa wymiana polityczna, ale też biznesowa i międzyludzka. Na zaproszenie Kongresu, ale też ministerstwa spraw zagranicznych, w Kongresie bierze udział grupa absolwentów z państw afrykańskich, którzy studiowali w Polsce i mają teraz możliwość spotkania się z polskimi przedsiębiorcami, polską administracją z organizacjami pozarządowymi. To nowy kierunek zaangażowania w budowanie relacji, jakie podjęliśmy dwa lata temu" - wskazała Kacperczyk.

Zaznaczyła, że strona polska ma świadomość konieczności budowania wielopłaszczyznowych, głębokich relacji z Afryką, wykraczających poza prostą relację kupno-sprzedaż. Ma też zidentyfikowane obszary współpracy, jak szeroko pojęte rolnictwo (jego rozwój i modernizacja wraz z przetwórstwem i magazynowaniem), sfera innowacji, sektory IT, ICT i nowych technologii, a także sektor energetyki i wydobycia (m.in. Grupa Azoty w Senegalu), transport, infrastruktura czy budownictwo.

"W naszym podejściu do współpracy z Afryką nowym elementem, który staramy się rozwijać, jest nie tylko współpraca z poszczególnymi państwami, ale też bardziej strategiczne patrzenie na współpracę w ujęciu regionalnym i współpracę z organizacjami regionalnymi. O tym, że dużo się już wydarzyło pokazują dane statystyczne - w latach 2012-2014 dynamika eksportu to 37 proc." - przypomniała wiceszefowa MSZ.

Wiceminister Antoniszyn-Klik mówiła m.in. o możliwościach przekazywania polskich doświadczeń w zakresie transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej. Przypomniała polski program wspierania obecności gospodarczej na tym kontynencie "Go Africa", zaapelowała też o zaangażowanie afrykańskich partnerów społecznych i gospodarczych. "Dla każdego kraju potrzebujemy wyjątkowego sposobu współpracy" - podkreśliła wiceminister gospodarki.

Ambadador RP w Etiopii Jacek Jankowski zwrócił uwagę, że Afryka nie jest już "kontynentem przyszłości", lecz "teraźniejszości". "Zaczynamy znać Afrykę, Afrykańczycy znają już polskie firmy i polskie podejście. Doceniane jest to, że polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane inwestowaniem w kapitał ludzki i przedsiębiorczość tam na miejscu" - mówił ambasador. Wskazał też na gotowość do współpracy po stronie krajów afrykańskich. Jak zaznaczył, zdaniem polskich specjalistów realizujących kontrakt Ursusa w Etiopii, partner etiopski jest dobrze wykwalifikowany.

O potrzebie wypracowania konkretnego planu współpracy z Afryką mówił prezes Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia Robert Zduńczyk. Przypomniał, że już teraz mówi się, że klasa średnia na tamtym kontynencie to 300-400 mln osób. Podkreślił jednocześnie, że Polska nie będzie w stanie stać się bliższym partnerem tamtejszych krajów bez zaangażowania humanistycznego - bez wpisywania się w ich dylematy rozwojowe.

Konieczność współpracy w oparciu o perspektywę krajów afrykańskich podkreślał minister spraw zagranicznych Senegalu. Mankeur Ndiaye wymieniając przykłady atutów swego kraju, dokonanych w nim reform i ułatwień dla działalności gospodarczej, przypomniał, że zrzeszająca kraje tego kontynentu Unia Afrykańska działa w oparciu o wspólny plan rozwoju Agenda 2063. "To perspektywa, na której chcemy się opierać, żeby budować prawdziwą współpracę między Afryką i resztą świata" - wskazał.

"Mamy też nowe partnerstwa na rzecz rozwoju Afryki. W ostatnich latach Afryka jest zaangażowana w rozwój takich partnerstw. Afryka jest coraz bardziej potrzebna na świecie, rozwija się, ale nie powinna być obiektem pożądania. Chce odegrać własną rolę, ponieważ również ma aspiracje i priorytety. () Afryka coraz bardziej umie rozwiązywać własne konflikty i problemy. () Dzisiaj Polska jest 21. gospodarką świata i 6. europejską. Patrzymy dokładnie, w jaki sposób w Polsce działacie" - zaznaczył Ndiaye.

Abdalla Hamdok z Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki podał w trakcie Kongresu, że w 2003 r. eksport Polski do krajów Afryki sięgał 390 mln dolarów, a w 2014 r. osiągnął prawie 3 mld dolarów. Na przestrzeni ostatnich 10 lat eksport z krajów Europy Centralnej do Afryki wzrósł o 10 proc., a w przeciwną stronę - o 13 proc.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę