aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy domek z kart się wali? - progi żywego inwentarza w dyrektywie

22 lutego 2023
Czy domek z kart się wali? - progi żywego inwentarza w dyrektywie

COPA i COGECA wydała wczoraj oświadczenie, które dotyczy progów żywego inwentarza w dyrektywie unijnej w sprawie emisji przemysłowych. 

W kwietniu 2022 r. Komisja Europejska opublikowała wniosek dotyczący przeglądu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED), w którym znalazły się środki ukierunkowane na europejskich hodowców. To bardzo krytykowane podejście Komisji Europejskiej ma ustanowić próg zwierząt gospodarskich na poziomie 150 dużych jednostek przeliczeniowych żywego inwentarza - powyżej którego gospodarstwa hodowlane trzody chlewnej, drobiu i bydła musiałyby przestrzegać tej dyrektywy. Komisja uzasadniła podejście polegające na wyznaczeniu progu specjalnie zleconą oceną skutków.


Wczoraj europejski dziennik Euractiv ujawnił jednak prezentację, którą służby DG ENVI wygłosiły w grupie roboczej ds. środowiska Rady UE, która ukazuje zgoła odmienną sytuację. W przeglądzie dyrektywy Komisja posłużyła się danymi z 2016 r. Teraz dysponuje jednak danymi za 2020 rok, które pozostają w sprzeczności z podanym na początku odsetkiem gospodarstw, które zostałyby objęte zakresem dyrektywy.

Komisja zawsze odpierała krytykę twierdząc, że „jedynie 13% unijnych gospodarstw towarowych” będzie objętych wnioskiem. Z najnowszych danych wynika jednak, że w szczególności w przypadku drobiu odsetek ten wzrośnie z 15 do 58%, a w przypadku trzody chlewnej z 18 do 61%. Nie można oprzeć decyzji na błędnych obliczeniach!

Ukazuje to ponownie (jakby dotychczasowe argumenty były niewystarczające), że podejście do celów i progów stosowane w strategii „od pola do stołu” jest polityczne, dotkliwe i oderwane od rzeczywistości w terenie. Copa i Cogeca mają nadzieję, że unijni decydenci polityczni poważnie potraktują te nowe dane i ponownie ocenią wniosek Komisji.

***

Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie dbamy o to, aby rolnictwo europejskie było zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom osób w Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu

 


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę