aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Coraz więcej emerytów chce studiować

12 października 2004

Prawdziwe oblężenie przeżywa w tym roku Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. -To nie przypadek, to znak czasów, nasi emeryci coraz bardziej przypominają swoich rówieśników z zachodniej Europy - uważa doktor Andrzej Kościołek, socjolog z Akademii Świętokrzyskiej.

Po raz pierwszy większe zainteresowanie zajęciami na UWT odnotowano dwa lata temu. W zeszłym roku było już więcej chętnych niż miejsc. - A teraz przeżyliśmy prawdziwy najazd. Drzwi się nie zamykały - mówi Alina Szwach z Akademii Świętokrzyskiej, odpowiedzialna za działalność UTW.

Listę przyjętych musiała zamknąć po zapisaniu 300 emerytów, choć chętnych było o 900 więcej. - Nie mogliśmy przyjąć więcej studentów, bo tylko 300 osób mieści się w auli Akademii Świętokrzyskiej, a większej sali nie udało nam się bezpłatnie załatwić - wyjaśnia.

Alina Szabelak, przewodnicząca samorządu studenckiego UTW, uważa, że uniwersytet jest tak popularny, bo starsi ludzie nie chcą już spędzać czasu tylko przed telewizorami. Podczas spotkań na UTW mogą się czegoś nauczyć, poznać nowych ludzi. - Tu rzeczywiście widać, że życie może się zaczynać po siedemdziesiątce - przekonuje.

W tym roku zajęcia rozpoczną się 20 października uroczystą inauguracją, podczas której zostanie wygłoszony wykład o pozycji seniorów w Unii. Potem dwa razy w tygodniu będą się odbywały wykłady w auli Akademii. Wykładowcami będą m.in. pracownicy naukowi AŚ i Muzeum Narodowego, lekarze oraz sami studenci. Na pewno będą działały grupy: artystyczna, rękodzieła, rekreacji ruchowej oraz kwiaciarsko-ogrodnicza, dzięki pomocy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni w Kielcach. Studenci będą mogli również uczestniczyć w lektoratach języków obcych.

Dr Kościołek nie ma wątpliwości, że tak duże zainteresowanie zajęciami na UTW to dowód, że zmienia się mentalność starszych ludzi w Polsce. - Na zachodzie emeryci są pokazywani jako aktywni, modni, podróżujący. Ten model przejmowany jest również w Polsce i organizacje ludzi starszych cieszą się coraz większym powodzeniem. Nasze babcie i dziadkowie nie są tak zamożni jak ich zachodni rówieśnicy, nie stać ich jeszcze na egzotyczne wycieczki, ale są coraz bardziej aktywni - twierdzi.

Jego zdaniem nie bez znaczenie jest również fakt, że coraz więcej osób starszych mieszka z dala od swoich dzieci, a wnuki rzadziej oddawane są pod ich opiekę.

Wśród studentów UTW są ludzie o niemal wszystkich zawodach - lekarze, salowe, sekretarki, adwokaci czy nauczyciele. - Najpiękniejsze jest to, że w tym wieku zacierają się różnice zawodowe. Nikogo nie dziwi, że w jednej ławce siedzi były ordynator i salowa, dla tych ludzi ważne jest, że mogą realizować pasje, na które kiedyś nie mieli czasu, poznawać nowych ludzi. Moja mama też jest członkiem uniwersytetu. Żeby pan wiedział, jak ona i jej przyjaciółki potrafią się wspaniale bawić, czasami to im zazdroszczę i podziwiam - mówi dr Kościołek.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę