aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Najpopularniejsze superowoce maja 2021

31 maja 2021
Najpopularniejsze superowoce maja 2021

Jak wynika z badań Kantar już prawie co trzeci (28%) Polak jadł truskawki. W maju wzrosło spożycie wszystkich najpopularniejszych owoców jagodowych. Najbardziej borówki (o 6 p.p. do 22%) oraz, dostępnej obecnie pod postacią przetworów i mrożonek, czarnej porzeczki (o 4 p.p. do 16%) i aronii (o 3 p.p. do 15%). Deklaracje spożycia aronii osiągają swoje maksima zawsze na przednówku. 


polska smakuje_pasek (1).jpg
 

Jako branża musimy podpowiadać kiedy dostępne są nasze lokalne owoce i jak odróżnić je od importowanych. Truskawki z zachodnich upraw są często przepakowywane. Jeśli ktoś kupi takie owoce i nie będzie zadowolony, weźmie nas do jednego worka i pomyśli, że nie umiemy produkować

mówi Mariusz Chenczke, jeden z liderów produkcji szklarniowej.

Biorąc pod uwagę wszystkie owoce najpopularniejszym w maju było jabłko, którego konsumpcję w tygodniu poprzedzającym badanie deklaruje dziewięciu na dziesięciu Polaków (88%). Jabłka jedzone są także najczęściej. 8% Polaków jadło je codziennie, a dalsze 16% 4-5 razy w tygodniu. Na drugim miejscu wśród polskich owoców znalazły się gruszki, które jadł co trzeci (36%) badany. Spożycie gruszek jest nieco niższe niż w kwietniu br. (o 2 p.p.). Co czwarty (28%) Polak na początku maja jadł truskawki. To więcej niż przed miesiącem (o 3 p.p.), ale mniej niż przed rokiem (o 16. p.p).
 
Najpopularniejszym warzywem w maju były pomidory, których konsumpcję w tygodniu poprzedzającym badanie deklaruje 91% Polaków. Na drugim i trzecim miejscu wśród polskich warzyw znalazły się marchew oraz ogórki, które to jadło 86% badanych.
 
Konsumpcja marchwi, pomidorów, a także ogórków, papryki i kapusty jest wysoka przez cały rok, a obserwowane wahania sezonowe niewielkie. To ulubione warzywa Polaków, które dostępne i jedzone są niezależnie od sezonu. Na podobnym poziomie, jak przed rokiem, kształtowały się deklaracje konsumpcji pomidora (91%) oraz sałaty (70%). Spadło natomiast spożycie marchewki (86%), cebuli dymki (71%), kapusty (62%), papryki (61%), brokułów (36%) oraz cukinii (28%).

 

Spożywanie owoców i warzyw podczas poszczególnych posiłków

Polacy najczęściej jedzą warzywa i owoce na obiad – 90% osób, które w ogóle jadły ten posiłek. 74% deklaruje, że w dniu poprzedzającym badanie jadło warzywa i owoce na śniadanie, natomiast 65% na kolację. Na drugie śniadanie warzywa i owoce spożywało 64% Polaków, natomiast na przekąskę – 57%. Najmniej Polaków jadło warzywa i owoce na podwieczorek (51%).
 
Najbardziej wartościowym pod względem zawartości warzyw i owoców posiłkiem Polaków jest obiad. Obiad 46% badanych co najmniej w połowie składa się z warzyw i owoców. Ciekawie kształtuje się udział warzyw i owoców w przekąskach. 17% składa się wyłącznie z warzyw i owoców (i jest to najwyższy wynik ze wszystkich posiłków), jednak jednocześnie 43% nie zawiera warzyw i owoców w ogóle. Najrzadziej (25%) co najmniej połowę posiłku stanowiły warzywa i owoce w przypadku kolacji.
 
INSPIRE Maj 2021 (5).jpg

 

Wczoraj na talerzu

Jedynie 14% Polaków odżywiało się w maju zgodnie z zaleceniami dietetyków dotyczącymi spożywania właściwej ilości warzyw i owoców Co trzeci (30%) badany odżywiał się nieco gorzej, ale warzywa i owoce są składnikiem większości jego posiłków i zdarza się, choć zbyt rzadko, że stanowią jego połowę. 56% Polaków ma dietę zbyt ubogą w warzywa i owoce, przy czym u 38% jednak pojawiały się one w przynajmniej połowie posiłków (choć za mało). 18% badanych jadło bardzo mało warzyw i owoców, a nawet nie jadło ich wcale. Na szczęście późna wiosna i lato sprzyjają poprawie jakości naszej diety – komentuje Agata Zadrożna, ekspertka Kantar Public.
 
Wskaźnik „Wczoraj na talerzu” przyjął w maju wartość 43,8 pkt., czyli był na średnim poziomie. Wskazuje to na niedostateczny udział warzyw i owoców w diecie przeciętnego Polaka. Wskaźnik obrazujący sposób odżywiania się badanych. Przyjmuje on wartości od 0 pkt. (dla osoby, która poprzedniego dnia nie jadła warzyw i owoców w ogóle) do 100 pkt. (dla osoby, w której wszystkich posiłkach warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę). 

 

Czas na polskie superowoce!

Rozpoczął się sezon na polskie owoce jagodowe. Wyjątkowo bogate w składniki prozdrowotne, szczególnie korzystne dla zdrowia i budowania odporności, dobrego samopoczucia i urody. Świeże polskie superowoce możemy spożywać codziennie od kwietnia do listopada. 
 
Są już truskawki z upraw tunelowych, a na horyzoncie najliczniej reprezentowane gruntowe. Jesienne odmiany truskawek będą z nami do listopada. Podobnie maliny, które pojawią się w czerwcu. W czerwcu rozpoczną się także zbiory jagody kamczackiej i agrestu.  
 
W lipcu pojawi się borówka, porzeczka czarna i czerwona, w sierpniu aronia, jeżyny, a we wrześniu jeden z największych sukcesów polskich producentów - mini-kiwi.
 
Korzystajmy z bogactwa polskich owoców i warzyw. Lato to czas, kiedy jest ich obiektywnie najwięcej. Lato to najlepszy czas na poprawę nawyków żywieniowych.  




Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! III edycja."

pasek_logo.jpg
 

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę