aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”: Rekordowa liczba wniosków i 5000 nowych działalności

29 grudnia 2020
„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”: Rekordowa liczba wniosków i 5000 nowych działalności

Założenie działalności gospodarczej czy utworzenie i wyposażenie miejsca pracy – to przedsięwzięcia, które można sfinansować pożyczką z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Dzięki temu wsparciu powstało już 5000 nowych działalności. Trzeci kwartał tego roku był pod względem kwoty wykorzystanych pożyczek najlepszy od początku 2018 roku.

O nisko oprocentowane pożyczki na założenie własnej działalności gospodarczej mogą ubiegać się studenci, absolwenci, bezrobotni oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych. Dzięki pożyczce z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” można sfinansować utworzenie i wyposażenie miejsca pracy.
 
- Bank Gospodarstwa Krajowego uczynił pobudzanie aktywności zawodowej, w tym w formule indywidualnej przedsiębiorczości, jednym ze swoich najwyższych priorytetów. Cenimy potencjał ludzi, którzy zakładają swoje biznesy i tworzą miejsca pracy. Do tej pory z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” skorzystało już 5000 osób, które otworzyły swoją działalność gospodarczą. Od początku trwania programu trafiło do nich w sumie 340 milionów złotych. Co ważne, w trudnym czasie pandemii, trzeci kwartał tego roku był pod względem kwoty wykorzystanych pożyczek najlepszy od początku 2018 roku. Duża liczba składanych wniosków świadczy o tym, że przedsiębiorcy potrzebują i chętnie korzystają z tego wsparcia – mówi Przemysław Cieszyński, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
 
Z programu mogą skorzystać także m.in. żłobki i kluby dziecięce oraz podmioty świadczące usługi rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych i firmy, które chcą utworzyć nowe stanowisko pracy dla osoby bezrobotnej, absolwenta bądź opiekuna osoby niepełnosprawnej. Pożyczkobiorcy mogą również wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach i skorzystać z doradztwa.
 
- Dzięki  szkoleniom i usługom doradczym w ramach programu  „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie", beneficjenci uzyskają wiedzę przydatną do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym – łatwiej im będzie postawić pierwsze kroki we własnym biznesie. Program od lat cieszy się wielkim powodzeniem i przyczynił się do powstania wielu nowych miejsc pracy – podkreśla minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
 
Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” jest finansowany ze środków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego. Stał się jednym z elementów tarczy antykryzysowej, przygotowanej dla polskich przedsiębiorców. W kwietniu w programie wprowadzono zasady, które mają na celu uelastycznienie warunków spłaty pożyczki dla osób, które założyły działalność oraz zostały dotknięte skutkami pandemii:
 
  • zawieszenie spłaty kapitału do 6 miesięcy
  • wydłużenie karencji o maksymalnie 6 miesięcy (jeśli pożyczkobiorca nie rozpoczął spłaty rat kapitałowo-odsetkowych)
  • obniżenie oprocentowania pożyczki do 0 proc. w skali roku (na okres do 12 miesięcy)
  • wydłużenie okresu spłaty o dodatkowe 12 miesięcy
  • nienaliczanie kar umownych wynikających z założeń programu w przypadku, gdy przedsiębiorca będzie zmuszony do zamknięcia firmy lub likwidacji miejsca pracy
  • możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres 6 miesięcy
  • możliwość wydłużenia terminu rozliczenia pożyczki
 
grafika wsparcie w starcie 1200x628.png
 
Aby ubiegać się o wsparcie, należy zwrócić się do instytucji współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, które pośredniczą w udzielaniu pożyczek. Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać z powyższych ułatwień, powinien złożyć wniosek do instytucji finansowej, która udzieliła pożyczki. Ich lista dostępna jest na stronie wsparciewstarcie.bgk.pl. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie, że kryzys związany z pandemią COVID-19 wpłynął lub wpłynie negatywnie na sytuację ekonomiczną podmiotu.

 

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Amsterdamie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.

 

 

Biuro prasowe BGK


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę