aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Magazyn Przemysłu Mięsnego 2 marzec – kwiecień 2003

25 lutego 2004

Wydawnictwo: Wydawnictwo ELAMED
Rok wydania: 2003
ISSN: 1643-7306

W numerze:


  • Niezbędne do przyprawiania
    Wszyscy wiemy, jak ważny jest odpowiedni smak, zapach, wygląd i inne cechy potrawy decydujące o jej smakowitości, a co za tym idzie, również popycie. Producenci żywności ciągle poszukują nowości, aby zainteresować klienta.
    Danuta Straszak
    Czas na piknik
    Nadchodzi okres ciepłych, długich dni, co sprzyja przebywaniu na „świeżym powietrzu”. Zbliżający się sezon to również czas wzmożonego zapotrzebowania na produkty przygotowywane na grillu. Przed producentami wyrobów do grillowania staje wyzwanie sprostania rosnącemu zapotrzebowaniu na te produkty oraz utrzymania produkcji na zadowalającym poziomie, co zależy od wielu czynników.
    Wojciech Zawada Mogunita-Polska


  • Ekskluzywne opakowania
    Nie tylko święta, stanowią okazję do zaprojektowania wyjątkowych, specjalnych osłonek. Innymi wyjątkowymi okazjami mogą być: rocznica istnienia zakładu, Walentynki, olimpiady, mistrzostwa świata w różnych dziedzinach sportu, jak również wprowadzenie nowego produktu na rynek. W artykule przedstawiono osłonki, które są dosyć drogie, można powiedzieć ekskluzywne, lecz które świetnie nadają się na tego typu okazje.
    Ewa Cofała
    Opakowania wymagane
    Zakłady mięsne, które pakują przetwory mięsne muszą spełniać dodatkowe wymagania. Wszelkie materiały opakowaniowe muszą bezwzględnie odpowiadać wymaganiom higienicznym. Nie mogą powodować żadnych zmian organoleptycznych pakowanych przetworów mięsnych oraz przenikania do mięsa substancji szkodliwych dla zdrowia ludzkiego
    Auditor


  • Korzyści płynące z prawidłowego rozbioru mięsa
    Rozbiór to element przetwórstwa mięsa, który w dużym stopniu decyduje o sukcesie firmy. Ten etap produkcji musi spełniać wiele wymagań, które nakłada na niego nie tylko produkcja, ale i handel.
    mgr inż. Piotr Andrzej Pawłowski
    Świat minusowych temperatur
    Zamrażalnictwo jest jednym z najważniejszych sposobów zabezpieczania żywności przed zepsuciem, stanowi proces przejścia wody w lód. Zamrażanie i zamrażalnicze przechowywanie surowców i produktów spożywczych wiąże się z wieloma zmianami, które decydują o jakości wyrobu.
    Julia Wojciechowska
    Laboratorium zakładowe
    Laboratorium jest jednym z elementów całego systemu zakładowego związanego z utrzymywaniem jakości produkowanych wyrobów na odpowiednim poziomie. Nie chodzi tu już tylko i wyłącznie o jakość produktu obejmującą cechy organoleptyczne i chemiczne, ale również, a może nawet przede wszystkim – jakość zdrowotną wyrobów.
    Michał Kundzicz
    SAPARD – wnioski
    Można oczekiwać, iż niebawem ogłoszony zostanie nowy termin składania wniosków w ramach nowej Rocznej Umowy Finansowej. Przypuszcza się również, iż nastąpią bardzo istotne zmiany w zasadach udzielania pomocy.
    mgr inż. Jan Plesiński
    Kontrolujmy wagę
    Dla każdego zakładu mięsnego, drobiarskiego, ubojni lub innych zakładów z branży mięsnej bardzo ważnym i trudnym zadaniem jest proces ważenia. Często zdarza się, że wagi nie bardzo chcą się zgadzać ze stanem rzeczywistym. Aby wychwycić te kosztowne ubytki, bardzo pomocny jest system kontroli przepływu surowca.
    Michał Banach


  • Parametry krytyczne
    Aby system HACCP mógł efektywnie i właściwie funkcjonować konieczne jest ustalenie dla każdego z wyznaczonych podczas poprzednich etapów wdrażania krytycznych punktów kontrolnych odpowiednich wartości parametrów.
    Michał Kundzicz
    Nowoczesne zarządzanie jakością – szybkie i skuteczne wdrożenie (ISO, HACCP, AQAP)
    W celu skutecznego wdrożenia wybranego standardu należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów, takich jak: jakość, klient, dokumentacja, personel oraz narzędzia informatyczne wspomagające integracje powyższych.
    Marcin Zastawa


  • Vidas – alternatywna metoda w mikrobiologicznej diagnostyce żywności
    Obserwując rozwój metod diagnostycznych w mikrobiologicznych badaniach żywności, widzimy w ostatnich latach pojawienie się nowych metod będących alternatywą dla dotychczas stosowanych.
    dr n med. Łukasz Korybylski
    Walka z odpadami
    Ze względu na fakt, że zakłady mięsne, ubojnie oraz zakłady rozbioru są jednymi z zakładów, które produkują znaczne ilości ścieków, przedstawiamy kilka aspektów związanych z tym zagadnieniem. Jest to tym ważniejsze, że następuje stałe zaostrzanie przepisów dotyczących odpadów, w tym również ścieków.
    Jerzy Bogucki


  • Asertywność w komunikacji
    Wyobraźmy sobie taką sytuację: w związku z dodatkowymi obowiązkami rodzinnymi, drugi raz w tym tygodniu nasz kolega spóźnił się do pracy. Po chwili do pokoju wpada szef i w agresywny sposób wyrzuca mu brak zaangażowania w pracę, nieodpowiedzialność i bezmyślność, grozi zwolnieniem. Jak zareaguje pracownik? Jak zareagowalibyśmy sami?
    Aleksandra Wawerla
    Sprawa dużej wagi
    Pierwsze wzmianki na temat wag dotyczą okresu ok. 4000 roku p.n.e. Oznacza to, że wagi są znane od ok. 6000 lat...
    Lidia Malisz


  • Radość dla zmysłów
    Kinga Religa

Adres redakcji:
Al.Roździeńskiego 188
40-203 Katowice
tel.(0-32) 258 03 61
fax.(0-32) 203 93 56
e-mail: mpm@elamed.com.pl
Internet: www.elamed.com.pl


POWIĄZANE

Praca dla opiekunek w Niemczech to nie tylko źródło dochodu, ale także możliwość...

Każda firma z sektora rolniczego wie, jak trudno jest walczyć o uwagę klientów, ...

We wtorek posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich wraz z ekspertami i zaintere...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę