aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W lesie tropikalnym w Kolumbii ma powstać polska stacja badawcza

20 lutego 2018
W lesie tropikalnym w Kolumbii ma powstać polska stacja badawcza

Około 30 ha lasu tropikalnego w południowej Kolumbii chce wykupić Fundacja Instytut Badań nad Bioróżnorodnością, aby stworzyć tam rezerwat przyrody. Na terenie rezerwatu ma powstać jedna z nielicznych na świecie polskich stacji badawczych.

Obszar rezerwatu obejmować ma 30 hektarów lasu deszczowego położonego po wschodniej stronie Andów, niedaleko granicy z Ekwadorem i około 30 km od Puszczy Amazońskiej. To teren górzysty zlokalizowany powyżej 1500 m n.p.m.

Pod względem różnorodności biologicznej ten obszar jest bardzo ciekawy. Na terenie planowanego rezerwatu występuje więcej gatunków drzew niż w całej Polsce - mówi PAP działający w Fundacji dr Radomir Jaskuła z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Na terenie rezerwatu Instytut Badań nad Bioróżnorodnością (IBnB), którego jednym z celów jest prowadzenie badań nad różnorodnością biologiczną w szczególnie cennych przyrodniczo miejscach, chce utworzyć polską stację badawczą. „Ma ona pełnić funkcję naukową, bo spodziewamy się współpracy z licznymi naukowcami nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Oprócz tego planujemy w granicach stacji utworzyć Centrum Edukacyjne, które pozwoli na propagowanie wiedzy dotyczącej szeroko pojętej ochrony przyrody, szczególnie w takim bogatym regionie, jakim są kolumbijskie lasy” - dodał dr Jaskuła.

Fundacja powstała na początku 2017 r. z inicjatywy dr hab. Marty Kolanowskiej z Uniwersytetu Gdańskiego, która wspólnie z prof. Dariuszem Szlachetką z UG prowadzi szeroko zakrojone badania nad storczykami Ameryki Południowej, przede wszystkim w Kolumbii. Badaczka odkryła tam m.in. nowy dla nauki gatunek storczyka Telipogon diabolicus (storczyk „diabelski”), o którym głośno było na całym świecie.

Jak ciekawy przyrodniczo jest to teren, niech świadczy fakt, że tylko w Kolumbii odkryto do tej pory aż 10 proc. wszystkich znanych na świecie gatunków roślin.

„Za tym idzie oczywiście mnóstwo gatunków zwierząt, w tym w szczególności owadów, ale też ptaków, płazów, gadów i ssaków. Ten teren lasu deszczowego zamieszkany jest m.in. przez niedźwiedzie andyjskie, a nawet jaguara. Na dobrą sprawę mnóstwo rzeczy jest tam jeszcze do zbadania, więc spodziewamy się, że będzie bardzo dużo ciekawych odkryć” - dodał łódzki zoolog.

Jak przekonuje, utworzenie rezerwatu przyrody w tym miejscu ma na celu przynajmniej częściową ochronę tego terenu. "Oczywiście 30 ha to jest kropla w morzu potrzeb, ale ponieważ jest tam planowana stacja badawcza, więc liczymy, że bardzo szybko pozwoli to zwiększyć wiedzę na temat tamtejszej przyrody i przez to skuteczniej ją chronić” - podkreślił.

W projekt zaangażowani są także lokalni mieszkańcy, którzy dzięki stworzonemu tam centrum będą mogli zarabiać na tym przedsięwzięciu. Z kolei w radzie naukowej IBnB już teraz zasiadają naukowcy z sześciu krajów.

Planowana na południu Kolumbii stacja badawcza jest pierwszą tego typu polską inicjatywą w tamtym rejonie świata i jedną z nielicznych w ogóle. Naukowiec przypomniał, że Polska ma stacje badawcze na Spitsbergenie oraz Stację Arctowskiego na Antarktydzie.

„Tak więc jest to ewenement na skalę nie tylko Polski, ale i Europy. Tak naprawdę tego typu stacje powstają w zasadzie tylko na skutek inicjatywy bogatych krajów tj. Stany Zjednoczone czy Niemcy” - ocenił dr Radomir Jaskuła.

Instytut Badań nad Bioróżnorodnością (www.biodiversityresearchinstitute.org.pl) jest fundacją non-profit, a pieniądze na rezerwat i stację pochodzić mają m.in. z dobrowolnych składek osób, którym bliska jest przyroda i zachowanie cennych przyrodniczo miejsc. Fundacja poszukuje też sponsorów, którzy pomogliby np. doposażyć przyszłą stację badawczą.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę