informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

A świstak ... śpi 

22 października 2002

Tatrzańskie świstaki zapadły już w sen zimowy – poinformował w piątek Łukasz Pęksa z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szarobrunatne gryzonie z rodziny wiewiórkowatych obudzą się dopiero w kwietniu.

Zwierzęta przesypiają zimę w głębokich i długich na kilkadziesiąt metrów norach, starannie wymoszczonych sianem, które zapobiegliwe zwierzęta ściągają jesienią pod ziemię. 

Świstak to roślinożerny ssak, wielkości dużego kota, ale o bardziej krępej budowie. Gryzonie mają gęste, szorstkie i grube futerko o szarobrunatnej barwie. Nazwa świstaka pochodzi od charakterystycznego świstu, który wydają, gdy są czymś zaskoczone lub zaniepokojone.

W Polsce świstaki występują tylko w Tatrach, w piętrze hal i częściowo turni. Ich populacja liczy od 150 do 200 osobników. Świstaki w Tatrach Polskich podlegały ustawowej ochronie już od 1868 r. Powodem było tępienie tych gryzoni przez górali, wśród których panował przesąd, że świstacze sadło miało leczyć liczne choroby.

Inne, równie znane ze snu zimowego zwierzęta zamieszkujące Tatry, czyli niedźwiedzie, nie poszły jeszcze spać. Zaszyją się w gawrach dopiero po pierwszych dużych opadach śniegu, które uniemożliwią im wędrówki po górach. W tym tygodniu niedźwiedzie widywane były przy drodze do Morskiego Oka oraz koło leśniczówki Biała Woda na Słowacji.

Ciekawe, kto teraz będzie siedział i zawijał czekolady w sreberka.


POWIĄZANE

Pogoda w marcu i kwietniu nie rozpieszcza Polaków, jednak w innych częściach Eur...

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę