aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agroturystyczna statystyka

5 października 2005

Średnio co czwarty mieszkaniec UE uciekając od wielkiego miasta wybiera nie zatłoczone ośrodki wczasowe, ale wypoczynek na wsi, w gospodarstwie agroturystycznym. Oferta takich gospodarstw skierowana jest do turystów indywidualnych, którzy chcą zamieszkać w typowych dla danego regionu domach, poznać pracę i styl życia rolników a także skorzystać ze zdrowych, świeżych produktów.

Najwięcej obiektów agroturystycznych działa w Austrii, Niemczech, Francji, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W Austrii, około 10% gospodarstw oferuje usługi agroturystyczne. Może z nich skorzystać ponad 300 tys. osób. Natomiast we Włoszech - blisko 7 tys. gospodarstw posiada średnio po 10 miejsc dla gości. Podobnie jest we Francji i w Niemczech. Działalność agroturystyczna stanowi przynajmniej 1/3 wszystkich dochodów przeciętnego gospodarstwa w UE.

W Polsce, według danych ośrodków doradztwa rolniczego, pod koniec 2000 roku, agroturystyką zajmowało się blisko 5.800 gospodarstw. Oferowały one ponad 51 tys. miejsc, z których w ciągu roku skorzystało 340 tys. osób. Najwięcej takich gospodarstw jest w województwach: małopolskim, warmińsko-mazurskim oraz pomorskim.

Badania Głównego Urzędu Statystycznego prognozują wzrost zainteresowania rolników tym nowym źródłem dochodów. Szacuje się, że od początku bieżącego roku, już ponad 7.400 gospodarstw oferuje usługi agroturystyczne lub wynajem miejsc noclegowych. Można więc oczekiwać, że w latach 2003-2005, dzięki agroturystyce, znajdzie pracę około 55.000 mieszkańców polskiej wsi.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę