aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agroturystyka mniej dochodowa

21 maja 2003

Właściciele gospodarstw agroturystycznych obawiają się, że niewiele zarobią w tym sezonie, zaś część z nich przestanie płacić podatki. Wszystko za sprawą zwiększonych obciążeń finansowych.

Do końca ubiegłego roku osoby wynajmujące pokoje gościnne oraz domki turystyczne płaciły podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3 proc. Od początku br. stawka wzrosła do 17 proc., jednak dopiero teraz wielu właścicieli m.in. gospodarstw agroturystycznych dowiedziała się o zmianie.

- Od pięciu lat mamy taką samą cenę noclegów, jednak społeczeństwo jest coraz biedniejsze i w tym roku mieliśmy już turystów, dla których ta niezmieniona cena była zbyt wysoka - powiedział "Współczesnej" Jarzy Waluś, właściciel kwatery agroturystycznej w Malinówce. - Część pokoi stoi pustych, wypoczywających jest coraz mniej, a nam każą płacić wyższe podatki. To niedorzeczne.
Zdaniem osób prowadzących kwatery agroturystyczne, ich i tak niezbyt dochodowa działalność, która pomagała wielu z nich wspomóc budżety gospodarskie z dodatkowych pieniędzy, będzie jeszcze niższa. Wyższe podatki mogą też skusić wielu do działania w szarej strefie.

- Jeśli ktoś ma tylko pięć pokoi do wynajęcia, to nie musi wcale płacić podatku. Być może trzeba będzie zamknąć pozostałe pokoje i zostawić tylko tych pięć - zastanawia się Jerzy Waluś.

Właściciele gospodarstw agroturystycznych mogą też zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej lub zgłosić np. przerwę w jej prowadzeniu. Jednak taka przerwa musi trwać nie mniej niż 10 dni, czyli w praktyce wyklucza gospodarza z możliwości legalnego przyjęcia np. przygodnych weekendowiczów.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę