aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agroturystyka w Unii

14 stycznia 2004

Unijni turyści walory wiejskiego odpoczynku odkryli już ćwierć wieku temu. Agroturystyka rozwinęła się tam tka prężnie, że dzisiaj jej dochody stanowią aż 15% udziałów całego rynku turystycznego. Ale żeby kraje członkowskie mogły poszczycić się takim wynikiem potrzebna była ciężka praca wielu rolników.


Pierwszym etapem było odejście było odejście od produkcji rolniczej i rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na tych, którzy zdecydowali się zająć agroturystyką czekały rządowe dotacje i pomoc z unijnej kasy. Niezbędne były remonty i modernizacje, bowiem wspólnotowe prawo ściśle określa zasady działalności takich gospodarstw. Jednak ci, co zainwestowali długo nie czekali na owoc swojej pracy. Popularność "wczasów w zagrodzie" z każdym rokiem była coraz większa. Dodatkowym atutem stała się ekologiczna żywność i specyficzne dla danego regionu kraju atrakcje.

W Unii Europejskiej co dziesiąte gospodarstwo utrzymuje się z wiejskiej turystyki. W samych Włoszech istnieje już blisko 12 tys. gospodarstw, które rocznie przyjmują ponad dwa miliony gości, z czego 20% to cudzoziemcy. Żeby promować swoją działalność unijni farmerzy zakładają organizację i tworzą biuletyny. Ich ofertę można również znaleźć w każdym szanującym się biurze turystycznym. I nie są to tylko przedstawiciele regionalni. Ze swoją reklamą unijni "agrobiznesmeni" docierają daleko poza granice swoich krajów. Tu sprawdza się stara dobra zasada: reklama dźwignią handlu!

Również organizacje rządowe krajów członkowskich dbają o właściwą promocję agroturystyki. We Francji i Austrii szczególną pomocą objęte zostały tereny górskie. W słonecznej Italii agroturystycznym "oczkiem w głowie" są Toskania i Wenecja, gdzie wiele gospodarstw turystycznych specjalizuje się również w produkcji ekologicznej.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę