aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agrowypoczynek nie byle jaki

25 sierpnia 2003

Określone standardy pokoi wynajmowanych w gospodarstwach agroturystycznych oraz brak obowiązku zapewnienia noclegu poza namiotami przez prowadzących kempingi – to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o usługach turystycznych.

Zgodnie z proponowanymi zmianami nie tylko w obiektach hotelarskich obowiązywałyby określone standardy dotyczące, np. wyposażenia, ale i w gospodarstwach agroturystycznych. Przykładowo pokoje 1- i 2-osobowe powinny mieć powierzchnię co najmniej 6 m2, a pokoje większe niż 2-osobowe dodatkowo 2 m2 na osobę. Wszystkie gospodarstwa agroturystyczne musiałyby zapewnić ogrzewanie – w całym obiekcie w miesiącach od października do kwietnia (temperatura minimalna 180C). Rolnicy wynajmujący pokoje i udostępniający miejsca na rozbicie namiotów musieliby zgłaszać taką działalność do ewidencji prowadzonej przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Przyjęcie proponowanych rozwiązań powinno nie tylko ujednolicić, ale w wielu przypadkach nawet podnieść standard usług agroturystycznych. 

W ustawie zaproponowano zmianę definicji kempingu. Ten rodzaj obiektu hotelarskiego nie musiałby już obligatoryjnie umożliwiać noclegu w domkach turystycznych lub innych obiektach stałych. 

Nowelizacja zakłada również poprawę procesu rozpatrywania reklamacji zgłaszanych przez turystów. Zadaniem pilotów wycieczek miałoby być przyjmowanie od uczestników imprezy turystycznej reklamacji dotyczących świadczonych im usług. Pilot wycieczki musiałby potwierdzać przyjęcie reklamacji, a w przypadku jej niezałatwienia przekazać reklamację organizatorowi wyjazdu turystycznego. Jeżeli biuro turystyczne nie ustosunkowałoby się do reklamacji w formie pisemnej w ciągu 30 dni od dnia jej przyjęcia przez pilota wycieczki, wówczas reklamacja taka uznawana byłaby za zasadną, co mogłoby stanowić podstawę zwrotu np. części kosztów wyjazdu. 

Planuje się również wydawanie promesy zaszeregowania budowanego dopiero obiektu hotelowego do określonego rodzaju i kategorii obiektów hotelarskich. Taka możliwość pozwoliłaby, zdaniem przedsiębiorców inwestujących w bazę turystyczną, na prowadzenie niezbędnej promocji takich obiektów już w okresie budowy i oddawania do eksploatacji. Prace nad projektem nowelizacji ustawy o usługach turystycznych rozpoczęły się w Sejmie już pod koniec lipca br.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę