aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Biały ser, smalec, kuchnia domowa

14 lipca 2003

Trzydzieści trzy dni w roku trwa sezon agroturystyczny w powiecie nowomiejskim. W krajach Unii Europejskiej – sto. Czego nam brakuje?

Interesujący temat wywołał Stanisław Czajka, starosta nowomiejski, zapraszając do Czachówek agroturystów oraz przedstawicieli instytucji związanych z rozwojem rolnictwa i obszarów wiejskich. Gospodarstwa agroturystyczne są bowiem nie tylko sposobem na dorobienie grosza, ale też stają się – być może za wolno – ważnym elementem turystyki.

W powiecie nowomiejskim działa siedemnaście takich gospodarstw. Mało, porównując choćby z powiatem brodnickim. Turystom sprzedaje się walory krajobrazowe, miejsca noclegowe, możliwości spokojnego wypoczynku. Tak najogólniej traktowane są oferty. Turysta natomiast, oprócz suchej inrormacji o tym, że jest pięknie, szuka typowych, wiejskich atrakcji – chleba, pieczonego w piekarniku, domowych wyrobów kulinarnych, przebywania w prawdziwej, wiejskiej zagrodzie. Poszukuje także wiarygodnych informacji.

Z reguły jest tak, że wiadomości od dobrym miejscu na wypoczynek przekazywane są znajomym przez znajomych. Foldery, nawet najlepiej opracowane, nie spełniają roli promującej. Bardzo mało sprawom agroturystyki – generalizując – poświęca prasa. Takie płyną wnioski z badań Instytutu Turystyki, które przedstawił Wojciech Dereszewski. Nie jedyne.

Hamulcem w rozwoju agroturystyki jest bez wątpienia brak tanich kredytów na inwestycje, znikomy dostęp do środków pomocowych, zły stan sanitarny i infrastruktura komunalna wsi. Czy gospodarzom mogą pomóc w tym organizacje turystyczne, stowarzyszenia? Dla mnie najważniejszy jest internet. Tam mam swoją ofertę, tam mogę się komunikować z przyszłym klientem i to ja decyduję kogo zaprosić. Organizacja nie jest mi potrzebna – taką opinię wyraził jeden z gospodarzy.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę