dnikukurydzy_210818

Bieszczady

19 czerwca 2002

Tworzące zachodnią część Beskidów Wschodnich Bieszczady to dziewiczość przyrody, czystość środowiska i spokojna, gościnna atmosfera, którą najlepiej można poczuć w licznych gospodarstwach agroturystycznych. 

To niezwykłe góry ze specyficzną rzeźbą terenu, przepięknym krajobrazem i typowym układem trzech pięter roślinnych: pogórzem z dolinami, reglem dolnym i połoniną (powyżej 1150 m n.p.m.). Lasy, które w przeważającej części są bukowo-jodłowe, porastają ok. 60% terenu. Żyje w nich mnóstwo dzikiej zwierzyny – żubry, niedźwiedzie brunatne, rysie, żbiki, wilki, jenoty, sarny, jelenie szlachetne oraz ptaki i płazy bezogonowe.

Najczęściej zwiedzana jest najwyższa część Bieszczadów z grupą Halicza i Tarnicy (1346 m n.p.m.), połonina Caryńska, Połonina Wetlińska i masyw Wielkiej Rawki. Te tereny stanowią częściowo Bieszczadzki Park Narodowy, utworzony w 1973 roku. Ponieważ około 70% parku objęte jest ścisłą ochroną, zwiedzanie odbywa się po oznakowanych szlakach i ścieżkach przyrodniczych.

Bieszczady stwarzają również doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych (jeziora: Solińskie i Myczkowieckie). Nad Soliną można nie tylko popływać, ale także pożeglować albo połowić ryby.  Bieszczadzkie tereny, zwłaszcza wokół Ustrzyk Dolnych, to także okazja do uprawiania kolarstwa górskiego i jazdy konnej.

MC, na podstawie gazeta.pl, T. Lijewski, B. Mikułowski, J. Wyrzykowski: "Geografi Turystyki Polski", PWE, W-wa 1992

POWIĄZANE

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...

"Odpoczywaj na wsi" - to projekt promujący turystykę wiejską wraz z dziedzictwem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę